Kiedy zaczynasz biznes, masz przed sobą jedno wyzwanie – przetestować pomysł na biznes. Działalność nierejestrowana to sposób na przetestowanie pomysłu bez ponoszenia wysokich kosztów.
Działalność nierejestrowana (nierejestrowa) to jest taka forma działalności gospodarczej w której możesz robić wszystko to, co robi przedsiębiorca, a pomimo to nie podlegasz prawie żadnym obowiązkom. Nie musisz mieć wpisu do Ewidencji Działalności Gospodarczej CEIDG czy rejestrować się jako płatnik ZUS.
Inaczej mówiąc, prowadząc ten rodzaj działalności, możesz:
- sprzedawać produkty bezpośrednio, przez Allegro albo przez własny sklep internetowy
- świadczyć usługi, zarówno firmom, jak osobom prywatnym
- wystawiać rachunki
- posługiwać się nazwą handlową
- wynająć lokal na działalność (chociaż to się raczej nie opłaci – patrz dalej)
- mieć wizytówki, pieczątkę i papier firmowy.
O tej formie działalności pisałem już w tym wpisie, który zresztą okazał się najpopularniejszym artykułem 2019 roku.
Kiedy mogę prowadzić działalność nierejestrowaną?
Są dwa główne warunki prowadzenia działalności nierejestrowanej:
- w żadnym miesiącu kalendarzowym twoje przychody nie mogą przekroczyć połowy minimalnej płacy (czyli w 2020 roku poziomu 1300 zł)
- w ciągu ostatnich 5 lat (60 miesięcy) nie prowadziłeś działalności gospodarczej (mowa tu o jednoosobowej działalności gospodarczej bądź spółce osobowej).
Czym działalność nierejestrowana różni się od normalnej działalności gospodarczej?
Działalność nierejestrowa ma przede wszystkim kilka zalet w stosunku do jednoosobowej działalności gospodarczej.
Tak przy okazji: napisałem książkę. Jeżeli masz więcej niż 10.000 zł oszczędności, jej przeczytanie Ci się opłaci
Majątek jak skała. Jedyna książka o tym, jak w praktyce ochronić swoje oszczędności przed inflacją. Same konkrety. Bez ściemy
- Nie podlegasz obowiązkowi rejestracji w ewidencji działalności gospodarczej (CEIDG)
- Możesz pominąć rejestrowanie się w ZUS i urzędzie skarbowym jako przedsiębiorca
- Nie płacisz regularnych, comiesięcznych składek ZUS
- Najczęściej nie ma potrzeby wynajmowania księgowej do comiesięcznych obowiązków księgowych, dzięki czemu oszczędzasz od kilkudziesięciu do ponad 200 zł miesięcznie.
Główną wadą w stosunku do normalnej działalności jest jej skala. Prowadząc działalność nierejestrową z definicji nie zarobisz więcej niż 1300 miesięcznie, a w praktyce będzie to raczej sporo mniej.
Dlatego taki rodzaj działalności raczej nie nadaje się na poważne źródło utrzymania (chyba, że mieszkasz w lesie i żywisz się korzonkami). Ja traktuję go raczej jako sposób przetestowania pomysłu na biznes i sprawdzenia, czy mam klientów – jeszcze zanim wejdę w poważne koszty prowadzenia firmy.
Czy działalność nierejestrowaną może prowadzić osoba niepełnoletnia?
Najkrócej – nie. Jako osoba niepełnoletnia jesteś co prawda osobą fizyczną, ale nie masz pełnej zdolności do czynności prawnych. Dlatego niestety nie możesz prowadzić działalności nierejestrowanej.
Jednak dla chcącego nie ma rzeczy niemożliwych. Widzę dwa sposoby, żeby to ominąć:
Nie każdy pomysł na biznes jest dobry. Jak znaleźć właściwy? Zrobiłem o tym krótki kurs PERFEKCYJNY pomysł na biznes.
- spytać kogoś z rodziny, czy możesz na jego konto prowadzić działalność,
- sprawdzić ofertę inkubatorów przedsiębiorczości – niektóre dają taką możliwość.
Czy mogę posługiwać się logo i nazwą handlową?
W tym temacie jest wiele nieporozumień.
Odpowiedź brzmi – tak, możesz. Możesz się nazwać „ABC Trading” albo „International Export-Import Polska”, albo użyć jednego z darmowych generatorów doskonale brzmiących nazw, które umieściłem w tym artykule []. Następnie możesz tę nazwę umieścić na szyldzie, papierze firmowym albo na pieczątce – i nikt ci nic nie zrobi.
To samo dotyczy graficznego logo. Jedynym ograniczeniem są zarejestrowane znaki towarowe innych firm. Korzystanie z nazwy lub logo łudząco podobnych do innej, zarejestrowanej marki może się skończyć pozwem cywilnym – a tego byś nie chciał.
Inna sprawa, że stroną umowy jesteś zawsze ty jako osoba. Więc na umowach czy rachunkach musi się koniecznie znaleźć twoje imię i nazwisko.
Jaką mogę zarejestrować domenę, kiedy prowadzę działalność nierejestrowaną?
Dowolną. Nie ma żadnych ograniczeń. O ile domena nie jest zajęta, to nie ma żadnych przeszkód, żebyś zarejestrował dowolną domenę i postawił na niej stronę www swojej firmy.
A przy okazji... Na tym blogu piszę sporo o zakładaniu firmy. Sam założyłem od zera firmę Berrolia, która robi wypasione samochodowe uchwyty na telefon.
Podobnie jest zresztą z profilem na Facebooku czy innych platformach. Możesz go zarejestrować pod wybraną nazwą albo pod nazwą z imieniem i nazwiskiem – co lepiej pasuje do twojej działalności.
Czy przy działalności nierejestrowej muszę płacić ZUS?
Są dwie odpowiedzi na to pytanie.
Krótka odpowiedź – zasadniczo nie. Na pewno nie musisz się rejestrować w ZUS i odprowadzać co miesiąc składek.
Ale żyjemy w Polsce i każdą prostą rzecz można skomplikować.
Jeżeli świadczysz usługi, to ZUS może je potraktować jako umowy zlecenia. I wtedy masz obowiązek odprowadzania od nich składek według przepisów ogólnych. Ta sprawa nie jest uregulowana w ustawie i w praktyce podlega za każdym razem interpretacji ZUS.
Ten problem jest tylko z usługami, natomiast nie dotyczy wytwarzania i sprzedawania produktów. Jeżeli robisz produkty typu rękodzieło albo sprzedajesz coś przez Amazon, składki ZUS cię nie obowiązują.
Jednak, jeżeli chcesz świadczyć usługi, lepiej przejdź się do swojego oddziału ZUS i spytaj, jak oni traktują działalność nierejestrowaną. Albo powiedzą od razu, albo poproszą cię o napisanie pisma o wydanie indywidualnej interpretacji. Tak czy tak – dowiesz się, na czym stoisz.
Jak się ma działalność nierejestrowana do ZUS na start?
Działalność nierejestrowa nie ma nic wspólnego z Ulgą na start czy obniżonym ZUS przez pierwsze dwa lata działalności. Po prostu w oczach ZUS nie jesteś przedsiębiorcą – i tyle.
Jeżeli będziesz przez jakiś czas prowadzić działalność nierejestrową, a potem twoja działalność się rozwinie, to będziesz nadal traktowany jak początkujący przedsiębiorca. Kiedy z formy nierejestrowanej przejdziesz na jednoosobową działalność gospodarczą, to nadal będzie ci przysługiwać 6 miesięcy ulgi na start i 24 miesiące obniżonego ZUS.
Przy jakich rodzajach działalności mogę prowadzić działalność nierejestrowaną?
W skrócie – przy większości rodzajów działalności nie ma przeciwwskazań, żeby robić to jako działalność nierejestrową.
Natomiast prawo działa w drugą stronę. Przy pewnych rodzajach taka forma działalności jest wykluczona. Dotyczy to tych biznesów, które podlegają koncesji, zezwoleniu albo wymagają wpisu do rejestru działalności regulowanych.
Tych rodzajów działalności jest całkiem sporo, jednak większość z nich nie ma praktycznego znaczenia dla działalności nierejestrowanej. Nie spodziewam się, że w tej formie będziesz prowadzić np. giełdę towarową albo kopalnię węgla.
Jednak jest kilka rodzajów, przy których mogę sobie wyobrazić działalność nierejestrową, natomiast prawo wprost tego zabrania. Są to na przykład:
- ochrona osób i mienia, czyli działalność agencji ochrony
- usługi detektywistyczne
- prowadzenie działalności w zakresie gier losowych
- instalacje lub naprawa niektórych rodzajów przyrządów pomiarowych, w tym tachografów
- przechowywanie dokumentacji osobowej i płacowej pracodawców, czyli archiwum akt osobowych
- prowadzenie praktyki lekarskiej
- prowadzenie indywidualnej praktyki pielęgniarek lub położnych
- sprzedaż napojów alkoholowych
- wyrób i rozlew wyrobów winiarskich, wyrób lub rozlew napojów spirytusowych
- organizowanie imprez turystycznych
- usługi pośrednictwa pracy, doradztwa personalnego, poradnictwa zawodowego, pracy tymczasowej.
Pełną listę znajdziesz na tej stronie. Jeżeli twojej działalności nie ma na tej liście, to nie ma przeszkód, żebyś prowadził działalność nierejestrowaną.
Chyba że…
Jest jeszcze jedno ograniczenie. Nie jest to wprost zapisane w ustawach, ale przy pewnych rodzajach produktów i usług jesteś zobowiązany do bycia płatnikiem VAT. Wtedy w praktyce też nie da się prowadzić działalności nierejestrowanej.
Więcej o tym ograniczeniu przeczytasz pod pytaniem dotyczącym działalności nierejestrowanej i podatku VAT.
Co to są przychody z działalności nierejestrowanej i jak je obliczyć?
Przychody to jest wartość twojej sprzedaży. Nie myl ich z dochodami, bo dochody to inaczej zysk, czyli różnica między przychodami a kosztami.
Czyli licząc przychody z działalności nierejestrowanej musisz zsumować całą sprzedaż z danego miesiąca, ale bez odejmowania kosztów.
Tu jest pewien trik. Prawo, trochę sprzecznie z intuicją, mówi o „przychodach należnych”. Słowo „należny” znaczy, że np. w lutym trzeba uwzględnić nie tylko faktyczne wpłaty od klientów, które wpłynęły na konto w lutym. Trzeba też doliczyć wystawiony w lutym rachunek, którego klient jeszcze nie zapłacił.
Oczywiście ma to też dobrą stronę. Przychodem należnym w lutym nie będzie dla odmiany wpłata od klienta za fakturę, którą wystawiłeś w styczniu. Dzieje się tak, bo ta kwota została już uwzględniona w przychodach należnych w styczniu.
Niestety, jeżeli prowadzisz działalność nierejestrowaną, musisz ciągle kontrolować ten przychód należny. Jego suma nie może przekroczyć w żadnym miesiącu połowy minimalnej pensji. Jeżeli tak się stanie – masz obowiązek zarejestrowania działalności gospodarczej. Chociaż możesz się jeszcze ratować. O sposobach na ratowanie się z takiej sytuacji piszę pod jednym z kolejnych pytań.
Masz więcej pytań?
Przygotowałem darmowy materiał o działalności nierejestrowanej. Odpowiadam w nim na wszystkie te pytania, plus na wiele innych:
- Kto i kiedy sprawdza, czy nie przekraczam limitu przychodów?
- Co mam zrobić, kiedy zbliżam się do limitu przychodów w działalności nierejestrowanej?
- Czy kiedy przekroczę limit, to z automatu staję się przedsiębiorcą? Co wtedy robić i czy mogę się jakoś ratować?
- Jakie mam obowiązki? Czy muszę prowadzić rejestr klientów?
- Czy płacę podatek dochodowy (PIT)?
- Jaka obowiązuje mnie deklaracja PIT i jak obliczyć podatek?
- A co z podatkiem VAT? Czy go płacę i ile?
- Słyszałem, że kwoty mogą być netto albo brutto. O co chodzi i jak to się ma do działalności nierejestrowej?
- Czy muszę mieć kasę fiskalną?
- Czy wystawiam faktury lub rachunki? Jak taki rachunek powinien wyglądać?
- Jakie jeszcze mam obowiązki, kiedy prowadzę działalność nierejestrowaną?
Żeby poznać odpowiedzi na te pytania, zapisz się poniżej na mój newsletter. Po potwierdzeniu, że chcesz odbierać ode mnie wiadomości, dostaniesz:
- darmowego e-booka z odpowiedziami na wszystkie te pytania
- zaktualizowany wzór rejestru sprzedaży, który musisz prowadzić przy działalności nierejestrowanej
- wzór rachunku obowiązujący przy działalności nierejestrowanej.
(Jeżeli za chwilę nie dostaniesz ode mnie maila, sprawdź w spamie!)
Dzień dobry.
Tworzę biżuterię z koralików ( głównie czeskich), minerałów, stali oraz innych metali nieszlachetnych i sprzedaję w ramach działalności nierejestrowanej. Kupuję półfabrykaty w polskich sklepach i hurtowniach ale mieszkam bardzo blisko czeskiej granicy i chciałabym kupować koraliki bezpośrednio od producentów w Czechach ( w fabrykach są często sklepy firmowe z atrakcyjnymi cenami). Czy obowiązuje mnie cło i formalności z nim związane, a może obowiązują inne opłaty i obowiązki. Pozdrawiam Anna p.s przepraszam za spam ale poprzednio pomyliłam adres email
Dzień dobry.
Tworzę biżuterię z koralików ( głównie czeskich), minerałów, stali oraz innych metali nieszlachetnych i sprzedaję w ramach działalności nierejestrowanej. Kupuję półfabrykaty w polskich sklepach i hurtowniach ale mieszkam bardzo blisko czeskiej granicy i chciałabym kupować koraliki bezpośrednio od producentów w Czechach ( w fabrykach są często sklepy firmowe z atrakcyjnymi cenami). Czy obowiązuje mnie cło i formalności z nim związane? Pozdrawiam Anna
Dzień dobry przez 2 tygodnie prowadziłam sprzedaż internetowa nowych rzeczy i nie zamierzam tego kontynuować ale przekroczyłam limit przychodu czy jest konieczność rejestracji działalności gospodarczej czy wystarczy opłacic tylko podatek od tej sprzedaży? Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź
Dzień dobry
Myśle o rozpoczęciu działalności nierejestrowanej (stylizacja paznokci) i mam pare pytań :
1) Czy mogę wynajmować sobie stanowisko/gabinet?
2) Czy muszę mieć kasę fiskalną?
3) Czy zakupy materiałów można odjąć od przychodu za miesiąc? (Na pr. kupiłam lakierów na 300 zł, od klientek za miesiąc dostałam 1000 zł , czyli mój dochód oficjalny jest 700 zł czy 1000zl?)
4) Czy jest jakiś problem jeżeli kupuje materiały za granicą?
Dzień dobry 🙂
To po kolei:
1) Tak, oczywiście. Działasz wtedy jako osoba fizyczna i nie ma w sumie wielkiego znaczenia, czy masz działalność, czy nie.
2) Co do zasady, jeżeli nie przekroczysz limitu 20.000 sprzedaży na rzecz osób fizycznych, wtedy nie ma takiego obowiązku.
3) Takie odejmowanie kosztów powoduje, że obliczasz dochód, czyli podstawę podatku. Natomiast przychód nie zmniejsza się, kiedy ponosisz koszty. To jest po prostu suma sprzedaży. Przychód może się zmniejszyć tylko wtedy, jeżeli np. ktoś odsyła Ci zakupiony produkt, a Ty mu oddajesz pieniądze.
4) Nie, możesz kupować. Nie ma z tym problemu.
Serdeczności 🙂
Michał
Dzień dobry. W 2022 roku wystawiłam 9 faktur na zasadach NDG jako usługa przewodnicka po mieście. Faktura zawierała takie informacje jak nazwę, ilość, cenę netto=brutto, VAT zw. informację, że faktura wystawiona jako Dzialalność Nierejestrowana. Wysłałam rozliczenie PIT 36. Teraz coraz częściej czytam o tym, że w usługach jest odprowadzany ZUS?! Jak to wygląda w praktyce? W 2023 roku mam zapisanych wiele grup, gdzie będę musiała wystawić fakturę. W jaki sposób Biuro Podróży miałoby za mnie odprowadzić ZUS i jak mam tego przypilnować? Zasadniczo co powinnam w tej sytuacji zrobić, żeby móc wystawiać faktury i nie bać się, że one będą nieważne oraz, że ZUS posądzi mnie o jakieś oszustwa…?
Dzień dobry.
Jak to jest z tym amazonem, ale od strony kupowania tam towaru i sprzedawania w Polsce na działalności nierejestrowanej? Podobno jest to nie do końca jasne, bo US różnie to interpretuje w kontekście VAT-u, w zależności od tego czy towar do nas jest wysyłany z magazynu w Polscy czy z magazynu zagranicznego. Podobno ma to znaczenie czy na fakturze jest NIP sprzedawcy Polski czy zagraniczny.
Dzień dobry,
Chciałabym ruszyć z działalnością nierejestrowaną, która polegałaby na wynajmowaniu dekoracji. Moje pytanie brzmi: czy w przypadku pobierania kaucji !zwrotnej! tę kwotę też musiałabym wliczać do przychodu?
Mam jeszcze pytanie: czy możliwym byłoby prowadzić dwie działalności nierejestrowane z mężem: ja zajmowałabym się wynajmem dekoracji, a mąż produkcją i sprzedażą (inni odbiorcy)?
Pozdrawiam.
Moim zdaniem kaucja zwrotna nie jest przychodem. Przynajmniej, o ile wiem.
I małżonkowie mogą prowadzić niezależnie dwie działalności, tu nie ma problemu.
Prowadziłem krótko działalność gospodarczą. Zawiesiłem ją, bo znalazłem inne źródło zarobku.
Teraz mam okazję dodatkowego zarobku. Ale nie mogę wystawić faktury, bo musiałbym odwiesić DG, opłacić składki itd.
Ale lipa.
Mam pierwszą sprzedaż do Niemiec. Czy będąc na NDG i nie mając sklepu internetowego należy zarejestrować na LUCID w celu podpisania umowy z wybraną niemiecką organizacją recyklingu ?
Witam.
– czy mogę wliczyć w koszta zakup od osoby prywatnej na allegro, a jako dowód zakupu wystarczy print screen czy konieczny jest rachunek lub faktura
– co jeśli jest wymagany rachunek lub faktura i nic innego aby mieć koszty to wtedy nie mam w ogóle kosztów w zeznaniu rocznym tylko sam przychód
– co w przypadku gdy kupię przedmioty w grudniu np. za kwotę 2.000 zł i w danym miesiącu sprzedam tylko część tych przedmiotów na kwotę np. 800 zł to w zeznaniu rocznym wpisuję przychód 800 zł w koszty 2.000 zł
– czy mogę część tej kwoty 2.000 zł przenieść na następny rok czy po prostu tracę część kosztów
Czy praca przedstawiciela w ogóle się w to wpisuje? Zastanawiam się nad pracą jako przedstawiciel Thermomixa, sporo dobrego słyszałam i czytałam na stronie supergarnek.pl – może warto?
Witam nie dostałem ebooka( kilka razy klikałem), w spamie też nie ma. Czy jest możliwość przesłania?
Dzień dobry,
bardzo fajny artykuł. Wciąż mam jednak nieco wątpliwości dot. mojej sytuacji. Może mogę liczyć na podpowiedź?
Otóż planuję rozpocząć działalność nierejestrowaną jako psycholog. Wiem już, że nie mogę przekroczyć kwoty 1300 zł. Co z kwotą wynajmu gabinetu? Np. jeśli gabinet kosztowałby mnie 400 zł miesięcznie (jest więc to koszt który muszę ponieść, by wykonać usługi), tzn., że mogę zarobić o te 400 zł więcej (czyli że od klientów otrzymam 1700 zł, ale ponoszę koszty 400 zł, więc wychodzi 1300 zł na czysto zarobku)? Czy po prostu koszt, jaki ponoszę jest już moim zmartwieniem, a musi się zgadzać kwota przychodu max 1300 zł?
I kolejne pytanie – czy jeśli mam umowę zlecenie i zaznaczam zleceniodawcy, że nie prowadzę działalności (no bo rejestrowanej nie prowadzę), to znaczy, że to co zarabiam na umowie zlecenie jest dla mnie oddzielnym dochodem, który nie wlicza się do tej kwoty 1300 zł?
Pozdrawiam
Mogę jeszcze otrzymać darmowego e-booka oraz wzory dokumentów?
Dzień dobry
Formularz nie działa, nie dostałem ebooka, w spamie też brak
Czy jest możliwość przesłania na e-mail?
co jeżeli ktoś przekroczy limit? nie opłaca mu się zakładać firmy np przychód 1500, jak skarbówka wgl sprawdza ten nasz przychód? W momencie kiedy pieniądze są na koncie? a co gdy pieniądze kumulują się na stronie 3 i potem dopiero je wypłacimy?
Znalazłeś odpowiedź na swoje pytanie? Przekroczyłem ten próg na youtubie i był to przypadek i w sumie nie wiem co zrobić?
Nie chodzi o stan konta, tylko o wartość sprzedaży w danym miesiącu. A limitu nie przekraczaj, bo od momentu, kiedy to zrobisz, przestają Cię chronić przepisy o działalności nierejestrowanej.
Jak to rozumieć ? Sprzedając np, na Allegro sprzedaż nie oznacza otrzymania zapłaty, bo często ktoś sobie dla żartu klika kup teraz, Z tego c o ja sie informowałam w US liczy sie faktyczny wpływu na konto, jak pobranie to ,data wysłania towaru i i ta data wpisujemy dochód, lub data wystawienia rachunku i pobranie, Jak to w końcu jest ?
Ciekawe a czy można wystawić fakturę dla zagranicznego klienta przy działalności nierejestrowanej?
Oczywiście. Tu nie ma różnicy. Tylko pamiętaj, żeby do limitu przychodów wliczyć kwotę w PLN przeliczoną według średniego kursu NBP obowiązującego w następnym dniu roboczym po transakcji.
Czy można się z Panem skontaktować w kwestii indywidualnych pytań?
Proszę o odpowiedź sielik16@wp.pl
Gdzie znajdę odnośnik do newslettera?
Dzień dobry, jak można zapisać się do newslettera? Bardzo proszę o odpowiedź, potrzebuję odpowiedzi na powyższe pytania 🙂
Czy w ramach działalności nierejestrowanej w koszty można wliczyć dzierżawę terenu ?
Cześć czy w ramach działalności niezarejestrowanej wykonując usługę nie przekraczającą 1300zł za rok 2020 mogę ją świadczyć dla firmy zarejestrowanej zagranicą na terenie UE. Dodam, że usługa była by wykonywana w Polsce ale rachunek wystawiany dla podmiotu zagranicznego.
Poproszę o przesłanie newslettera na mój adres e-mail.
Pozdrawiam
Wydaje mi się, że musisz zarejestrować się do VAT EU (tylko! NIE jako płatnik VAT w Polsce) To trochę trwa, nie nadają NIP EU od razu, więc przygotuj się odpowiednio wcześniej.
Dzień dobry, dziękuję za garść bardzo przydatnych informacji.
Nie moge jedynie nigdzie znaleźć informacji ma temat sprzedaży produktów zakupionych w innym kraju.
MLM – zamawiam książki z kraju, który ostatnio postanowił opuścić UE, chciałabym je dalej odsprzedawać na działalności nierejestrowanej. Czy towar importowany (po opłaceniu vat, na książki nie ma cła to wiem) jest możliwy na nierejestrowanej działalności gospodarczej?
Jest to jednk z pytań, na które internet nie daje odpowiedzi ?
Cześć
Czy jeśli w lutym podpisywałabym z klientem indywidualnym umowę na wykonanie reportażu foto to powinnam fakturę wystawić jeszcze w lutym czy w miesiącu w którym ten reportaż wykonam i przyjmę fizycznie zapłatę. Czy późniejszy termin oddania w całości materiału załóżmy grudzień coś zmienia w tej kwestii?
Witam ! Mam kilka pytań .
1. Czy prowadząc działalność nierejestrowane przy zakupie maszyny i sprzętu do prowadzenie wyżej wymienionej działalności od osób prywatnych nie będących płatnikami VAT muszę składać deklaracje PCC-3 czy nie muszę bo ja jestem płatnikiem VAT ze zwolnieniem z tej opłaty??? Nie przekraczam kwoty 200 000 zł
2. Jak wygląda sytuacja gdy kupuje np laptopa lub inne urządzenie poza granicami kraju ???
3. Czy potrzebuje zgody właściciela lokalu na prowadzenie działalności nierejestrowane jeżeli wynajmuje dom w celu mieszkalnym ??? ( Mam inny adres meldunkowy i jestem w pewnej części właścicielem lokalu )
Proszę o odpowiedź i pozdrawiam !
Ale skoro już Pan prowadzi działalność i osiąga spore dochody z jej prowadzenia, to nie spełnia Pan podstawowych warunków prowadzenia działalności nierejestrowanej. To jest przeznaczone dla osób, które przez ostatnie 5 lat nie prowadziły działalności zarejestrowanej i które nie osiągają więcej niż 1300 zł miesięcznie przychodu.
Witam, pracuję w sklepie ze zdrową żywnością na pół etatu. Posiadam jednak tytuł magistra fizjoterapii i chciałabym otworzyć gabinet masażu na zapleczu sklepu. Czy w takiej sytuacji mogę spokojnie spróbować swoich sił i prowadzić niezarejestrowaną działalność? Czy potrzebuję jakiejś zgody na otwarcie takiego gabinetu? Pozdrawiam
Witam. Czy w ramach działalności nierejestrowanej, mogę sprzedawać teksty piosenek swojego autorstwa?
Witam, chce założyć dzialanosc nierejestrowaną jako wizażystka. Moje pytanie brzmi, czy mogę w takim przypadku przyjmować klientki w domu? Ponieważ nie mam prawa jazdy i dzialaność mobilna na ten moment nie wchodzi w grę.
Postanowiłam prowadzić sprzedaż własnoręcznie wykonanych kartek okolicznościowych w ramach działalności niezarejestrowanej. Prowadzę już zestawienie przychodów i kosztów. Jednak mam jeszcze jeden mały dylemat. Przyjdzie pewnie ten moment że ktoś poprosi o rachunek czy fakturę. Wiem że mogę wystawić rachunek, ale czy mogę wystawić fakturę? Jak powinny one wyglądać, tj. rachunek i faktura. Jaką stawkę podatku wpisać, czy jestem z niego zwolniona, co z Vat-em? Proszę o pomoc. Pozdrawiam 😉
Czy mogę liczyć na jakąś odpowiedź, jest to dla mnie bardzo ważne.
Dzień dobry, bardzo ciekawy artykuł. Niestety nie dostałam darmowego e-booka 🙁 czy mogłabym prosić o przesłanie na maila 🙂 z góry dziękuję
Witam, chciałabym w ramach nierejestrowanej działalności gospodarczej sprzedawać rękodzieło za pośrednictwem etsy.com. Z tego co się orientowałam będę ponosić koszty za wystawione oferty oraz prowizję od sprzedaży. Czy w związku z tym mam obowiązek rejestracji VAT EU ?
Musisz sprawdzić, gdzie jest zarejestrowana firma, która Ci za to wystawia fakturę. Pewnie nie w Polsce, więc wtedy tak, musisz zarejestrować VAT UE
A jeśli nie będę uwzględniała tego w kosztach, to czy nadal mam obowiązek rejestracji VAT UE?
Witam, prowadzę biznes MLM w sieci.W zeszłym roku wykazałam dużą stratę w stosunku do zysku.System wyliczył mi kilka tysięcy zwrotu.Urząd Skarbowy nie uznał deklaracji i nakazał korektę.W tym roku będzie podobnie, czy znowu zaryzykować wysłanie podobnej deklaracji?
Umów się z dobrym księgowym i punkt po punkcie przejrzyj, dlaczego Ci zakwestionowali w zeszłym roku. A potem rób tak, żeby teraz było inaczej 🙂
ale ja byłam osobiście w Urzędzie Skarbowym z PITem, który odrzucili rok temu i zapytałam czemu odrzucili , więc urzędniczka odrzekła, że wg niej PIT jest wypełniony prawidłowo i odesłała mnie do innej pani, która jeszcze mniej od niej wiedziała i nie potrafiła odpowiedzieć. Co w takiej sytuacji zrobić skoro księgowy też potwierdzi , że Pit jest prawidłowo wypełniony?
Dzień Dobry.
Rozpocząłem działalność niezarejestrowaną w zakresie tworzenia tekstów. Czy prowadząc działalność niezarejestrowaną + pracując na etacie w innej firmie, mogę otrzymywać również
– umowy o dzieło (na inne zlecenia niż przy działalności niezarejestrowanej, od innych firm)
– umowę zlecenia (na inne działania, nie związane nawet czynnościami z pozostałymi pracami)
I 2 pytanie – czy przy działalności niezarejestrowanej mogę prowadzić szkolenia i na to wystawić FA?
Dzień dobry! Mam pytanko! Od stycznia 2021 miałam rozpocząć prowadzenie działalności w zakresie mobilnych usług kosmetycznych jednak nie będzie to możliwe. Nie doszło koniec końców do zakupu kasy ale fakt rozpoczęcia działalności nierejestrowanej zgłosiłam w urzędzie skarbowym. Czy muszę zawieszać dzialalanosc?
Dzień dobry, mam pytanie. Najpierw jednak podam kilka faktów. Obecnie nie pracuję. Nie jestem zarejestrowana jako bezrobotna i nie podlegam ubezpieczeniu zdrowotnemu. Żyję z oszczędności. Chcę przetestować formę zarabiania i rozpocząć działalność polegającą na usłudze masażu na razie w gabinecie innej osoby. Myślę o działalności nierejestrowanej z wiadomych względów. Minimalny koszt prowadzenia biznesu jest wskazany na początku drogi. Nurtuje mnie temat ZUS -u. Czy jako osoba nigdzie niepracująca i nieodprowadzająca żadnych składek mogę działać w tej formie? Z góry dziękuję za odpowiedź
W przypadku usług sprawa jest śliska. Znam oddziału ZUS które twierdzą, że trzeba odprowadzać składki oraz takie, które uważają, że nie trzeba. Przejdź się do swojego oddziału i dowiedz się, jak jest u Ciebie.
Takie to już jest to państwo 🙁
Dzień dobry,
Czy mogę prowadzić ten sam rodzaj działalności niezarejestrowanej co mój małżonek ?
Czy kwota limitu przychodu będzie dotyczyła nas jako małżeństwo? Czy kwota limitu przychodu będzie dotyczyła dla każdego z osobna?
Znakomita strona z istotnymi poradami, gratuluję
Dzień dobry
Czy pracujący na etacie może założyć działalność niezarejestrowaną. Osoba zajmowałaby się odnawianiem mebli głównie tapicerowaniem ( w tym też wchodziłaby w grę tapicerka samochodowa), chodzi również o drobne przeróbki krawieckie. Czy zakup materiałów można odliczyć od podatku (jeżeli tak jak można to zrobić). Jak należy to wszystko zacząć od początku, żeby nie było żadnych problemów.
Dziękuje
Dzień dobry.
Dziękuję za informacje na temat działalności nierejestrowanej.
Mam wolne miejsce postojowe w hali garażowej. Sąsiad chce odemnie wynająć je na zimę za 100,00 miesięcznie. Koszt tego miejsca opłącam w wysokośći 30,00 miesięcznie.
Czy mogę to miejsce wynajmować w ramach działalnośći nierejestrowanej?
Dziękuję za radę. Pozdrawiam
Witam
Prowadzę działalność nierejestrowaną. W związku z inwestycjami w rozliczeniu bieżącego roku wykażę stratę. W przyszłym roku zamierzam zarejestrować swoją działalność. Czy stratę z działalności nierejestrowanej będę mógł „wrzucić” w koszta już po zarejestrowaniu działalności, czy jednak lepiej np. sprzęt komputerowy zaliczyć do środków trwałych i poddać amortyzacji?
Chciałbym rozpocząć działalność nierejestrową jako mechanik samochodowy. Posiadam nr NIP i oczywiście kupuję kasę fiskalną. Czy muszę zgłaszać ten fakt do US . Czy mój nr NIP jest ważny?
Czy – będąc emerytem otrzymującym świadczenia, pracując jednocześnie na umowę O DZIEŁO świadcząc przy tym usługi językowe oraz pośrednicząc (na zasadzie kupił-sprzedał) towarów konsumpcji koniecznej (proszki, szampony, suplementy) w której to działalności (jeszcze tego nie robiłem) kwota miesięcznego przychodu osiąga max 900 zł / miesiąc (tylko w tej ostatniej) – nadal mogę mieć niezarejestrowaną działalność tylko dla tej ostatniej kwestii, czy tez muszę sumować do limitu kwoty z umów o dzieło (ze mną jako z osobą fizyczną) i kwoty z tej sprzedaży konsumpcji koniecznej? Od umów o dzieło odprowadzany jest podatek dochodowy, pobierany przez zamawiającego dzieło (jest nim utwór, stanowiący tłumaczenie innego utworu w języku obcym (w rozumieniu prawa autorskiego), do którego prawa oczywiście przekazuję zamawiającemu w ramach umowy wykonania umowy o dzieło. Precyzując: czy NDG ma obejmować umowy o dzieło i sprzedaż towarów K koniecznej czy też tylko tę ostatnią działalność?
Bardzo potrzebny blog i dziękuję, że jest. Z góry też dziękuję za merytoryczną odpowiedź.
Witam, czy jako pracownik samorządowy mogę wykonywać działalność nieewidencjonowaną? Czy muszę składać pracodawcy oświadczenie o prowadzeniu działalności gospodarczej w terminie 30 dni od dnia jej rozpoczęcia? Ustawa o pracownikach samorządowych nie precyzuje definicji działalności gospodarczej, czy w tym przypadku działalność nieewidencjonowana traktowana jest jako działalność gospodarcza?
Witam,
Jestem zgłoszona u męża w jego jednoosobowej działalności jako osoba współpracująca. Bez umowy, bez wynagrodzenia ale płaci za mnie pełen ZUS jak za siebie.
Czy mogę dodatkowo na siebie otworzyć działalność nierejestrowaną. Myślę o pracowni tortów i muszę zgłosić takowy lokal do odbioru sanepidu. Na poczatek musze sporo zaiwestować w remint i wyposazenie pracowni pod odbior sanepidu. Czy wszystkie koszy bede mogła wliczyć bo pewnie z 40-50 tyś się uzbiera. Wyjdzie wtedy duża strata zanim zacznę produkcję i na to zarobie.
Dzień dobry.
Chciałabym rozpocząć działalność nierejestrowaną, która opierałaby się na sprzedaży materiałów graficznych, będących przejawem mojej indywidualnej twórczości (infografik, plakatów, ilustracji, e-booków, zawierających opis możliwości kreatywnego zastosowania tych produktów
w pracy/rozwoju osobistym). Grupy docelowe klientów to m.in. doradcy zawodowi, nauczyciele, szkoleniowcy, pedagodzy, psycholodzy, pracownicy socjalni, coachowie, trenerzy, studenci, wszystkie osoby, które potrzebują tego typu materiałów do wykorzystania niekomercyjnego.
Sprzedaż odbywałaby się za pomocą internetu (poprzez udostępnienie klientom linku do pobrania cyfrowych materiałów np. za pomocą Messengera). Fanpage na Facebooku służyłby jako główne źródło reklamy produktów poprzez publikowanie postów. Usługi nie byłyby wykonywane w oparciu
o umowę zlecenie ani o dzieło. Czy jest to dopuszczalna forma sprzedaży, ponieważ Facebook obecnie nie pozwala na bezpośrednią sprzedaż za pomocą dodania produktu do koszyka? Utrzymanie sklepu internetowego wiązałoby się ze zbyt dużą stratą, a zwłaszcza że są to materiały cyfrowe
do wydrukowania we własnym zakresie i nie wymagają wysyłania pocztą tradycyjną.
Zastanawiam się nad kwestią prawną tego rodzaju działalności nieewidencjonowanej. Chciałabym zaznaczyć, że pracuję na etacie w oparciu o umowę o pracę. Czy jako twórca mogę w ogóle prowadzić taką działalność, przestrzegając limitu przychodów, czy podlegam innym prawom i muszę rejestrować się w CEIDG jako przedsiębiorca. Czy podlegam zwolnieniu z VAT? Zgodnie z art. 113 ust. 9 ustawy
o VAT zwolnienie z VAT nie znajdzie zastosowania do podatników m.in.:
– w zakresie doradztwa, z wyjątkiem doradztwa rolniczego związanego z uprawą i hodowlą roślin oraz chowem i hodowlą zwierząt, a także związanego ze sporządzaniem planu. – Zostały wymienione usługi doradcze (czy opisany przeze mnie rodzaj działalności nierejestrowanej można traktować jako usługę doradczą z zakresu poradnictwa zawodowego, psychologii, jeżeli zamierzam sprzedawać materiały graficzne oraz e-booki, zawierające wskazówki, jak z nich korzystać w tych branżach, a nie prowadzić szkolenia z tego zakresu?
Jak zastrzec prawa autorskie w działalności nierejestrowanej, jeżeli produkty są wynikiem mojej indywidualnej twórczości w formie grafiki komputerowej (zdjęcia, obrazy, e-booki z autorską treścią
z dziedzin psychologii, pedagogiki, lifestyle)? Czy na Facebooku musiałby zostać umieszczony regulamin korzystania z produktów, czy w osobnej wiadomości do kupującego musiałabym dołączać klauzulę o prawach autorskich?
W jaki inny sposób poza Fanpage na Facebooku mogę reklamować swoje produkty, prowadząc działalność nierejestrowaną?
Czy mogę używać nazwy i logo działalności?
Czy muszę zgłosić pracodawcy rozpoczęcie prowadzenia działalności nierejestrowanej?
Dzień dobry,
Czy w ramach takiej działalności posiadając profil na fb przez który następuje sprzedaż (czyli po kontakcie zainteresowanej osoby przez messengera) muszę posiadać regulamin albo gdzieś umieścić klauzulę o RODO?
Klienci do realizacji zakupu/wysyłki towaru podają swoje dane więc jak je chronić?
I drugie pytanie jak wyżej – co z kosztami przesyłki one są wliczane do przychodu?
Dziękuję!
Witam,
a czy firma nierejstrowana jest ograniczona na gospodarstwo domowe? Czy kazdy z malzonkow moze prowadzic swoja dzialalnosc?
Dzień dobry. Czy jeśli podjęłam stałą współpracę z wydawnictwem na zasadzie podpisywania umów o dzieło na każdą poprawianą książkę, również muszę pilnować, aby nie przekroczyć limitu przychodów, prowadzić ewidencję itd.? Płacę podatek, ale nie opłacam składek ZUS (ubezpieczenie mam „przy mężu”). Kilka razy pojedyncze zlecenia redakcji np. e-booka rozliczyłam wystawieniem faktury przez useme.com. W tym wypadku również mam potwierdzenie wykonania usługi wystawione przez portal i opłacony podatek. Useme umożliwia freelancerom rozliczenie usług w kwocie nawet kilku tysięcy. Osoba, która poleciła mi ten portal, opiera na nim swą działalność – sprawy podatkowe ma uregulowane, z publicznej służby zdrowia nie korzysta. Ja również myślałam o pójściu w tym kierunku i ewentualnym założeniu działalności gospodarczej, gdy sytuacja finansowa ustabilizuje się na odpowiednim poziomie. Zastanawiam się jednak, czy to legalne. Czy może Pan to ocenić?
Dzień dobry. Bardzo pomocny artykuł. Zastanawiam się nad tego typem działalnością. Chciałabym zająć się pieczeniem ciast, ciasteczek, itp. Czy dobrze zrozumiałam że przy takiej działalności konieczna jest jednak kasa fiskalna? Jeżeli tak to po prostu idę i bez żadnych dokumentów działalności mogę ją zakupić? Czy gdziekolwiek zgłaszam tą formę pracy? Chciałabym spróbować zrobić to zgodnie z prawem i nikomu się nie narazić 🙂
Witam,
Chce otworzyć działalność nierejstrowana. Rękodzieło. Chce szyć i sprzedawać . Wobec tego chciałabym się dowiedzieć czy muszę zakupić kasę fiskalną i czy można wystawiać fakturę bez Vat ? Jak to się ma z odprowadzeniem podatku na koniec roku?Jak jest z odprowadzeniem podatku za wzbogacenie ? I czy kwota 1300 którą po przekroczeniu ma się 7 dni aby zgłosić firmę gospodarczą można odliczyć koszty jakie się poniosło?
w ciągu ostatnich 5 lat (60 miesięcy) nie prowadziłeś
działalności gospodarczej.
Czy dotyczy to rowniez dzialalnosci w innym kraju UE?
Dzień dobry, chciałbym zapytać, czy w ramach działalności nierejestrowej mogę prowadzić wykłady i ćwiczenia na rzecz jednej uczelni i jednocześnie wykonywać tego samego rodzaju pracę (działalność dydaktyczną) na rzecz innej uczelni, ale już w oparciu o umowę zlecenie. Czy te przychody należy (można) traktować niezależnie, z czym związana jest oczywiście kwestia przekroczenia limitu itd.? Bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam
W tym kraju strach prowadzić działalność, albo uwikłają się w koszty i długi albo jest mało opłacalne na starcie. Jak byłem w Anglii to tam znacznie prościej to samo w Niemczech podobno, tutaj zagmatwane prawo i wszystkie formy są utrudnieniem prowadzenia czegoś samodzielnie.
Witam,
mam 2 pytania:
1. czy jedna osoba może prowadzić kilka działalności nierejestrowanych?
tzn. na jednej wynajem sprzętu a na drugiej handel? tak żeby mieć dwa limity 1300 zł.
2. czy przy handlu rzeczami używanymi musze posiadać dowody zakupu (odkupowanie od osób fizycznych różnych używanych rzeczy/zabieranie z wystawek i ich dalsza sprzedaż – wiadomo, nikt nie zgodzi się na podanie swoich danych do spisania umowy). Wiem, przy braku dowodów zakupu nie będzie kosztów, ale czy te rachunki/faktury/umowy są potrzebne? albo czym je zastąpić?
Krzysztof
1. To jest sprytny sposób obchodzenia przepisów, ale niestety nie zadziała 😉
2. Trzeba mieć takie dowody. Inaczej nie będziesz w stanie wykazać kosztów
Witam,
a na tym samym przykladzie, czy mozna prowadzic kilka dzialalnosci nierejstrowanych z lacznym dochodem do 1300zl? 🙂
Działalność nierejestrowa, tak jak gospodarcza, jest jedna. Możesz jednak w jej obrębie robić kilka różnych rzeczy.
Witam
Jestem osobą bez wykształcenia prawniczego, zatem czy mogę prowadzić działalność nierejestrowaną z zakresu usług prawnych, takich jak porady prawne, pisanie umów czy pisanie pism procesowych, na których nie ciąży obowiązek adwokacki czy radcowski?
O ile wiem, takie proste usługi nie są niczym regulowane. Co innego np reprezentowanie w sądzie.
Witam,
Jestem zgłoszona u męża w jego jednoosobowej działalności jako osoba współpracująca. Bez umowy, bez wynagrodzenia ale płaci za mnie pełen ZUS jak za siebie.
Czy mogę dodatkowo na siebie otworzyć działalność nierejestrowaną. Myślę o pracowni tortów i muszę zgłosić takowy lokal do odbioru sanepidu. Na poczatek musze sporo zaiwestować w remint i wyposazenie pracowni pod odbior sanepidu. Czy wszystkie koszy bede mogła wliczyć bo pewnie z 40-50 tyś się uzbiera. Wyjdzie wtedy duża strata zanim zacznę produkcję i na to zarobie.
Dzień dobry 😉 Mam pytanie dotyczące działalności nierejestrowana jeśli chodzi o zajęcia nauki pływania. Jestem studentką i obecnie pracuje jako instruktor plywania w szkółce, która nie należy do mnie. Chciałabym prowadzić lekcje indywidualne – i tu moje pytania….czy muszę płacić ZUS? Czy dochód z umowy z szkółka dolicza do swojej działalności? Czy prowadząc zajęcia na własny koszt – z działalności nierejestrowanej, mogę odliczyć koszty poniesione za każde zajęcia jako instruktor? Np. Klient płaci 50 zł za godzinę zajęć, a ja za te godzinę place 18 zł za wejściówkę…czy te 18 zł mogę odliczyć od przychodu? Dziękuję Marcela
Dzień dobry, chciałam pobrać ebok na temat działalności nierejestrowanej, ale odnośnik pod artykułem nie działa, czy mogłabym prosić o przesłanie ebooka na mail? Dziękuję i pozdrawiam 🙂
Zaraz powinno działać, pracuję nad tym 🙂
Witam, czy możliwe jest wliczenie do kosztów działalności nierejestrowej wpłaty własnej i rat kredytu na motocykl służący do dojazdów na lekcje których udzielam? Co w przypadku kiedy rata miesięczna przekracza 1300zł, czy nie będzie to podejrzane? (resztę dokładałbym ze stypendium).
Podejrzane nie jest, natomiast faktycznie nie da się odliczyć więcej, niż wynosi przychód 🙂
Czy zna Pan jakieś sprawdzone inkubatory dla artystów?
Dzień dobry, czy jako wykładowca akademicki mogę prowadzić na prywatnej uczelni wykłady i ćwiczenia w oparciu o działalność nierejestrową? Chodzi o to, czy ZUS nie będzie kwestionował tego rodzaju pracy i uznawał go jako zlecenia albo dzieła (znamiona ciągłości i zorganizowania). Uczelnia zaproponowała mi współpracę tylko na warunkach działalności nierejestrowej, a nie tak jak dotychczas na zlecenie/dzieło? Mam rozterki, w związku z tym gorąco proszę o radę. Pozdrawiam
Bardzo poproszę e-booka i mam pytanie:
Jeśli chcę sprzedawać ilustracje drogą elektroniczną (digital art), to jak z prawem klienta do odstąpienia od umowy w ciągu 14dni? Ciężko w tym wypadku o odesłanie gotowego produktu, skoro już go wykonałam i nie mam możliwości kontroli czy klient go sobie powieli czy nie. Chodzi mi o sytuację, gdzie skończoną ilustrację wyślę do klienta, a on stwierdzi, że jednak jej nie chce. Tym bardziej, że chcę internetowo sprzedawać nie tylko na terenie Polski. Czy to prawo w ogóle odnosi się do tego typu usług?
Też co jeśli ceny chcę wystawić w dolarach? W PIT wpisuję $ czy przeliczam na złotówki?
Na końcu wpisu nie ma odnośnika do ebooka. Czy mogłabym prosić o przeklejenie linku lub przesłanie ebooka na maila?
Dzień dobry.
Tworzę biżuterię bez użycia metali szlachetnych itp. Przy każdej sprzedaży wystawiam imienną fakturę. Czy przy działalności nierejestrowanej ważne jest czy zapłaty dokonano gotówką czy przelewem? Pozdrawiam.
Nie, tak i tak jest ok
Witam,
Czy jeśli pracuję a etacie i dodatkowo wykonuję, jako osoba fizyczna bez DG, dla innych podmiotów niż mój pracodawca, zlecenia na podstawie umów o dzieło oraz zleceń, które jednorazowo przekraczają owe magiczne 50% (czyli 1300zł), to czy oznacza to, że muszę zakładać działalność gospodarczą?
Witam,
chciałabym prowadzić działalność nierejestrowaną jako usługi pedagoga. Pedagog to nie lekarz, ani nie psycholog, czy jest taka możliwość, czy to się podciąga jakoś pod porady psychologa?
Bardzo proszę o materiały. Dziękuję.
I mam kilka pytań:
1. Czy prowadząc zajęcia jogi i wynajmując salę, mogę poprosić o fakturę za wynajem (czy na fakturze takiej wymagany jest NIP). Czy fakturę mogę potem rozliczyć?
2. To samo dotyczy faktury za zakup sprzętu do prowadzenia zajęć.
3. Jak rozliczyć Pit37, uwzględniając zarobioną na działalności kwotę? Czy dołączam do pitu jakiś „dowód” na to że tyle właśnie zarobiłam?
4. Jak się ma do tego fakt, że jestem zatrudniona na 1/8 etatu, czy mój zarobek z etatu ma jakiś wpływ na nie przekroczenie 1300zł czy to osobna historia?
Dziękuję bardzo
Witam.
Czy zawieszenie DG wlicza się w okres „nieprowadzenia”DG czy tylko czas od wyrejestrowania?
W skrócie czy jeżeli mam zamkniętą DG od 4 lat a przed zamknięciem przez rok była zawieszona to mogę ruszać czy muszę czekać rok?
Zawieszona to nie to samo co zamknięta. Trzeba niestety czekać 🙁
Witam,
Zainteresował mnie temat działalności nierejestrowanej i dodatkowe pytania.Nie mogę jednak odnaleźć odnośnika do rejestracji w newsletterze Czy byłaby możliwość otrzymania tego materiału bezpośrednio na maila?
Jestem na etapie zakładania działalności i ten typ bardzo mi odpowiada
Formularz jest na dole strony 🙂
Nie ma formularza????
Niestety formularz nie działa, czy mogę prosić o przesłanie dodatkowego materiału na maila?
proszę o ebooka
Dzień dobry, czy moze Pan zdradzić inny sposób na pozyskanie darmowego materiału o działalności nierejestrowanej. Szukam, szukam i nic na dole strony nie znalazłam. Pod wszystkimi komentarzami, ktore znajdują się pod artykółem mam tylko rubrykę w której sama mogę zostawic komentarz. Pozdrawiam
Bardzo wartościowy artykuł.
Mnie interesują 2 sprawy:
1. Muzyczna oprawa uroczystości ślubnych w kościele/usc/w plenerze. Czy taki rodzaj działalności kwalifikuje się do działalności nierejestrowanej?
2. Co z kosztami dojazdu na miejsce ślubu (powiedzmy, że wyliczanymi na podstawie kilometrówki) – jak je traktować?
Dzięki!
Cześć,
1. To jest normalna usługa, nie powinno być problemu. Ale uważaj na ZUS, jak przy każdej usłudze.
2. Koszty sobie odliczasz, tylko musisz mieć rachunki/faktury
Pozdrawiam
Michał
Witam. Chcialbym kupic z hurtowni ubrania i sprzedac je na olx badz tez na allegro. Do jakiej kwoty moge to robic bez rejestrowania działalności? I drugie pytanie ile kosztuje zalozenie dzialalnosci i czy moge z niej zrezygnowac w kazdej chwili. Mam umowe o prace i chcialbym to zajecie jako dodatkowe.
To ja jeszcze zapytam o jedno. Mam możliwość wykonania płatnego transportu na kwotę 450 zł. Koszta w tym jakie muszę ponieść to są 250 za paliwo. Czy jeśli wystawie fakturę na kwotę, 450 zł mam jeszcze gdziekolwiek to zgłaszać?
Witam
Jak wygląda spraawa z udzielaniem masazu mobilnego myśle w przyszlosci nad firmą, lecz chcialbym stworzyc baze klientow jeszcze ne dzialalnosci nierejestrowanej, pozdrawiam
Jeśli pracuje na etacie, a chciałabym prowadzić dzałalność nerejestrowaną (inne niż moja praca usługi), to przychód miesięczny liczy się za same usługi, czy razem z wypłatą za pracę na etacie.?
Nie, tylko za usługi. Etat to jest inna bajka
Dzień dobry, czy oferując usługi porządkowe mogę prowadzic działalnośc nierestrowaną?
Witam,
Czy po przekroczeniu limitu przychodów 1300 zł brutto przy płatności klienta przelewem, przy zakupie prywatnym, nie za pośrednictwem innych płatności na portalach aukcyjnych, czy jest możliwość udzielenia bonifikaty / upustu z tytułu płatności z góry i np. zwrot niewielkiej części środków tytułując jako nadpłata, co pozwoli nam obniżenie kwoty finalnej za zakup i wystawienie paragonu na kwotę rzeczywistą, co powinno pozwolić na zmieszczenie się w limicie i juz nie będzie konieczności rejestracji firmy?
Pozdrawiam,
Grzegorz
Bonifikata odlicza się od sumy przychodów, także powinno się dać
Witam. Czy mogę założyć działalność niesrejestrowalna udzielając korepetycji?
jeszcze jedno pytanie mi przyszło do głowy 🙂 mój dochód nie może przekroczyć 1300 zł? Czyli np. mój przychód to 1400 zł, płacę 300 zł za wynajem, 200 złotych za zakup pomocy dydaktycznych czyli mój dochód to 900 zł i nie przekroczyłam limitu? Dobrze myślę ?
Przychód nie może przekroczyć 1300. Limit dotyczy przychodu , a nie dochodu.
Także raczej nie 🙁
Michał
Witam, pracuje w Niemczech, mam umowę o pracę, ale pół etatu. W Polsce chce wykonywać usługę kosmetyczki ( manicure). Pytanie, czy nie ma żadnych haczyków? Czy mogę bez problemu na takaliej działalności nierejestrowanej pracować w Polsce? Kasa fiskalna, wiem że powinna być ale czy musi?
Pozdrawiam
Dzień dobry, napisał Pan wcześniej, że za dowód poniesionych kosztów może być uznana tylko faktura z danymi prowadzącego działalność nierejestrową a nie paragon. Jaki przepis o tym mówi? Gdzie jest napisane że może być tylko faktura?
Tadeusz
Czy podejmując współpracę z międzynarodową firmą jako freelancer (nauka języka obcego) i wystawiając firmie rachunki mogę podać numer konta walutowego czy musi to być mój główny rachunek osobisty?
Cześć! Chciałbym robić zegary, z tego co wiem ten typ produktu jest opodatkowany obowiązkowym VAT. Dla pewności jednak pytam: nie mógłbym sprzedawać takich własnoręcznie robionych zegarów nie będąc na VAT, prawda?
Pozdrawiam
Witam
Czy w koszty prowadzenia działalności mogę wliczyć np: drukarkę lub inną maszynę. Koszt urządzenia do 2000 PLN?
Pozdrawiam
Cześć 🙂 czy można na NDG sprowadzać towar z USA ??
Dzień dobry czy działalności z zakresu rozwoju osobistego z dziedziny tzw metod niekonwencjonalnych, sesje, relaksacja, praca z klientem przez skype będzie dopuszczalna. Zaczynam więc tych sesji dopiero przybywa.
W jakim sensie „dopuszczalna”?
Witam, dziękuje za artykuł, wszystko staje się prostsze.
Proszę o informację czy mając rezydencje podatkowa za granicą dokładnie we Włoszech mogę wystawiać rachunek na działalność niezarejestrowaną w Polsce? Mam meldunek w Polsce. Jeśli tak to czy mogę rozliczyć te rachunki we Włoszech czy wtedy rozliczam się w dwóch Państwach? Dziękuje bardzo za pomoc 🙂
Oj trudne pytanie. Raczej do specjalisty od podatków międzynarodowych 🙂
Dzień dobry. a co freelancerem, który chciałby rozliczyć klienta zagranicznego w ramach umowy z przeniesieniem prawa autorskich? Da się w ramach takiej działalności?
Jak najbardziej, nie ma problemu.
Dzień dobry,
jestem studentką i wykonuję ręcznie kartki okolicznościowe. Chciałabym założyć nierejestrowaną działalność. Czy od rękodzieła jest odprowadzany podatek i ile wynosi?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam,
Monika
Działalności nierejestrowanej nie musisz „zakładać” 🙂
A podatek jest zwykły dochodowy, według takiej stawki, jak rozliczasz swój PIT-37
czy jeśli posiadam jeszcze dochód np z wynajmu mieszkania który przekracza 1300 zł mogę dodatkowo otworzyć działalność nierejestrowaną?
Moim zdaniem tak, ale lepiej sprawdzić w US
Dzień dobry.Jak traktowane będą zabiegi keratynowe na wlosy.Czy muszę mieć kasę fiskalną i jak to będzie traktowane przez ZUS?
Zabiegi keratynowe to inaczej usługi fryzjerskie. Musi mieć Pani kasę fiskalną, działalność i zgłosić wszystko w sanepidzie.
Dzień Dobry
Nurtuje mnie kwestia przesyłki, niby troszkę logiczna sprawa, ale jednak wolałbym się upewnić
W przypadku kiedy klient płaci za wysyłkę to muszę to udokumentować na fakturze oraz czy muszę to wliczyć do przychodu?
1)czy kupując od rolników stare maszyny urządzenia na umowę kupna sprzedaży na. kwoty 1100zł za całość czy takie mam obowiązek zapłacić do US wzbogacenie 2% ?
2)Czy kupując na działalność niezarejsetrowaną jakiekolwiek przedmioty moge je kupować na umowe kupna sprzedaży czy musi to być faktura czy rachunek
3) czy sprzedając takie przedmioty wystawiam druk KP czy rachunek
4) jestem zarejestrowany w UP jako bezrobotny czy taka działalność nie koliduje z moim statusem?
5) czy n potrzeby działalności niezarejestrowanej muszę zakładac nowe konto?
6) czy jeżeli kupię na folię do pakowania i opakowania tekturowe przeznaczone na wysyłkę mogę je jakoś odliczyć odliczyć
Super artykuł, dzięki.
Mam pytanie o dodatkową pracę jako DJ.
Jeśli w lipcu młodzi zamówią małe przyjęcie weselne za powiedzmy 1500zł i zapłacą zaliczkę 200 zł.,
a pozostałą kwotę 1300zł zapłacą w październiku dzień po weselu…. to trzeba to liczyć jako 1500zł za imprezę, czy jako dwa dochody w różnych miesiącach?
I czy można odliczyć od przychodu pieniądze dla ZAIKSu? To kasa którą dostaję od klienta i po imprezie wpłacam na konto ZAIKSu.
Witam,
jednak to trochę skomplikowane jest, ale z tego co zrozumiałem to chyba wygląda tak:
kupuję materiał na produkt za 60zł – koszt
sprzedaję produkt za 100zł – przychód – do obliczenia limitu 1300zł
co miesiąc nie mogę przekroczyć 1300zł.
Na koniec roku sumuję wszystkie przychody i dopiero od nich mogę odjąć swoje koszty?
I od tej kwoty płacę podatek?
Dokładnie tak
Chciał bym coś działać jako emeryt , coś pomóc na budowie , coś po wozić bo mam Kat C prawo jazdy czy coś z tych usług mnie ogranicza ?
I pytanie jak przyjdzie jakaś kontrola na budowę ? i spyta co pan tu robi ? czyli ja jak się mam tłumaczyć że pomagam innej firmie ?
Masz prawo prowadzić działalność nierejestrowaną i nic nikomu do tego. Inna sprawa, czy żebyś był na terenie budowy, potrzebne są jakieś szczególne uprawnienia?
Witam, a po prowadzeniu działalności nierejestrowanej możemy ubiegać się o dotacje z urzędu pracy lub unijne przykładowo na działalność pozarolniczą?
Raczej nie. Oni tam od razu wymagają dokumentów potwierdzających założenie działalności.
A jak jestem cyfrowym artysta i robię ilustracje dla klientow z internetu to moje usługi są uznawane jako rękodzieło ? wiec nie będę miał z zusem problemu, tak?
To jest usługa, a nie produkt. Więc raczej bym się w ZUS-ie spytał na Twoim miejscu. Chociaż ostatnio mam coraz więcej sygnałów, że ZUS się na to wypina i mówi, że ich to w ogóle nie interesuje.
Michał
mam pytanie odnosnie -Działalność nierejestrowana prowadzona przez małżeństwo
Czy możemy oddzielnie prowadzić sklepy internetowe sprzedając te same produkty i odzielnie sie rozliczajac
tak by nie przekroczyć z osobna 1300 zł
czyli ja nie przekraczam 1300 i ona
czyli razem mamy 2600 czy nie trzeba wtedy rejejestrowac firmy?
Moim zdaniem możecie, bo to są Wasze osobne działalności. Nigdy nie słyszałem, żeby limit stosował się do małżonków razem.
Pozdrawiam
Michał
Dzien dobry,
Przeczytałam artykuł, ponieważ zastanawiam się nad własną działalnością, a działalność nierejestrowana byłaby dla mnie dobrym startem. Artykuł zawiera bardzo wiele informacji na ten temat. Moja sytuacja jest nietypowa na dzien dzisiejszy nie mieszkam w Polsce. Czy mieszkając i pracując po za granicami Polski mogę utworzyć działaność nierejestrowaną na świadczenie usługe on-line polskim klientom?
To jest pytanie do doradcy podatkowego. Ale działalność nierejestrowana jest rozwiązaniem polskim, a nie światowym, więc raczej nie.
Bardzo ciekawy artykuł! Dziękuję za uproszczenie tego problemu, wreszcie nie łapię się za głowę i cokolwiek rozumiem.
Czyli w świetle prawa możemy wykonywać coś ręcznie i to sprzedawać i dopóki jest to dochód maksimum 1300zł miesięcznie, nie musimy zakładać działalności, ani z nikim się z tego rozliczać, tak?
Nie musisz zakładać działalności. Ale podatek dochodowy musisz zapłacić na koniec roku, składając PIT-37.
Czy można być zarejestrowany w urzędzie pracy bez prawa do zasiłku i jednocześnie wykonywać działalność nierejestriwaną ?
A nie jest tak przypadkiem, że status bezrobotnego wyklucza osiąganie dochodu?
Witam mam kilka pytań odnośnie prowadzenia konkretnej działalności nierejestrowanej a mianowicie świadczenia drobnych usług remontowych gdyż planuję w niedalekiej przyszłości założyć spółkę cywilną i zająć się tym na poważnie lecz najpierw chciałbym nieco zbadać to środowisko właśnie poprzez prowadzenie działalności nierejestrowanej a więc
1. Czy prowadzenie takiej działalności nie koliduje w żaden sposób z umową o prace na której obecnie jestem i czy muszę informować o tym mojego pracodawcę?
2. Teoretycznie jest to proste lecz w praktyce czy wystarczy na przykład jedna usługa poniżej tego progu 1300zł czy muszę wykonać kilka usług w ciągu miesiąca żeby jakoś to rozłożyć?
3.Co jeśli w danym miesiącu nie osiągnę żadnego dochodu ponieważ na przykład nie znajdę żadnego zlecenia?
4.Muszę w takiej formie działalności płacić podatek od dochodu czy nie obowiązuje mnie żadne opodatkowanie? oczywiście kiedy świadczyłbym samą usługę bez materiału
5. Czy mogę mieć wspólników w działalności nierejestrowanej?
Cześć
Dzięki za pytania 🙂
1. Nie, nie koliduje. Możesz robić jedno i drugie, chyba że masz jakiś specjalny zapis w swojej umowie o pracę.
2. Możesz rozkładać jak chcesz, to nie ma znaczenia. Ważne, żeby suma wystawionych rachunków w miesiącu nie przekroczyła 1300 zł
3. Wtedy tak, jakbyś nie prowadził działalności. Po prostu nic się nie dzieje, a ty nie zarabiasz
4. Pobierz ebooka z końca wpisu, tam będziesz miał odpowiedź.
5. Formalnie nie, ale możesz się umówić nieformalnie. Ale to trudne, wiem z doświadczenia.
Pozdrawiam
Michał
Swietny artykul.
Mam pytanie czy moge prowadzic dzialalnosc nierejestrowana jesli 3 miesiace temu zamknelam dzialalnosc w Uk?
Dobre pytanie. Raczej nie będzie przeciwwskazań
Pozdrawiam
Michał
Dzień dobry. Chciałabym oferować usługę opieki nad zwierzętami w domu właściciela zwierzęcia w ramach działalności nierejestrowanej, żeby dorobić sobie do pracy na etacie. Czy muszę mieć kasę fiskalną? Jak to się ma do odprowadzania VAT? Przy takiej pracy nie ponosiła bym żadnych kosztów, więc mój przychód byłby dochodem? W przyszłym tygodniu wybieram się do ZUS żeby rozwiać wszelkie wątpliwości, ale po przeczytaniu tego artykułu chcę sobie ciut rozjaśnić sytuację. Pozdrawiam i dziękuję za świetny artykuł.
Dzięki. 🙂
Co do VAT, to polecam materiał do pobrania na dole strony. Tam jest wszystko wyjaśnione.
A o kasie fiskalnej będzie niedługo spory artykuł
Z ZUSem kontaktowałam się mejlowo. Odpowiedzieli, że to nie sorawa dla nich. Mam kontaktować się z US. ?
Witam, czyli jak kupie towar za 500 zł a sprzedam za 1000 to mój dochód to będzie 500 zł czy 1000zl. Chodzi mi o to czy od tego co zarobiłam odliczam koszty towaru.
Będzie 500. Przychód minus koszt.
Świetny artykuł – dziękuję!
Nasunęło mi się jedno pytanie i byłabym wdzięczna za odpowiedź.
Pytanie dotyczy ewidencji kosztów, którą należy prowadzić.
Czy wpisywać wszystkie koszta(faktury) z danego miesiąca czy tylko te, które można odliczyć na koniec roku?
Czy może to głupie pytanie bo wszystkie koszta związane z działalnością się odlicza?
To jest temat-rzeka i tym się przez pół czasu zajmują wszyscy doradcy podatkowi 🙂
Ale generalnie tak, o ile na przykład nie są związane z samochodem, typu paliwo. Bo tam są specjalne przepisy.
Pozdrawiam
Michał
Czy coś więcej wiadomo o tych 60 miesiącach bez działalności. Zawiesiłam swoją w maju 2017 a teraz w kwietniu ostatecznie ją zlikwidowałam. To była spółka cywilna. Czy moge wkrótce rozpocząć działalność niezarejestrowaną?
Witam, jak mogę pozyskać „darmowy materiał o działalności nierejestrowanej” dotyczący działalności nierejestrowanej o którym mowa w artykule?
1. czy jeśli chce zawrzeć umowę o współpracy – jest to rodzaj usługi dot. doradztwa przy sprzedaży to z założenia nosi to już znamiona umowy na zlecenie i niestety nie mogę skorzystać z opcji „działalności nierejestrowanej” ?
2. Czy prowadząc działalność nierejestrowaną mamy możliwość odpisywania jakichkolwiek kosztów?
Na dole artykułu jest formularz, w którym zostawiasz swojego maila. Potem przychodzi do Ciebie mail z prośbą o potwierdzenie, że chcesz ode mnie otrzymywać wiadomości. Jak klikniesz na potwierdzenie, wyświetli się strona z linkiem do tego ebooka. Jakby coś nie działało, pisz ?
Co do drugiego pytania: tak. Więcej znajdziesz tutaj: znajdziesz w tym artykule.
A pierwszego pytania nie rozumiem 🙂
Pozdrawiam
Michał
Witam
Chyba Pan co nie doczytał, bo działalność nierejestrowaną mogą też prowadzisz osoby które w tym okresie 60 m-cy prowadziły. Proszę o poprawkę bo wprowadzamy ludzi w błąd
A podasz konkretny przepis?
Pozdrawiam
Michał
W poradniku umieszczonym tu: file:///C:/Users/Renata/Downloads/dzialalnosc_nierejestrowa.pdf w punkcie 1.4 jest napisane: „4. Jeżeli wykonywałeś działalność gospodarczą w okresie ostatnich 60
miesięcy, nie możesz prowadzić działalności nierejestrowej.
Wyjątkiem od tej zasady są osoby, które w okresie między 30 kwietnia 2017 r. a 29
kwietnia 2018 r. nie były wpisane do CEIDG lub których wpis w CEIDG został
wykreślony przed 30 kwietnia 2017 r. – one także mogą wykonywać działalność
nierejestrową.
Zawieszenie działalności gospodarczej uważane jest na gruncie tych przepisów za jej
niewykonywanie. „. Ja zakończyłam działalność gospodarczą w styczniu 2016 roku. Czy w związku z powyższym zapisem mogę prowadzić działalność nierejestrowaną jako freelancer i wystawiać rachunki?
wkleił mi się nieprawidłowy link – trzeba wrzucić na google hasło „działalność nierejestrowana poradnik gov” i wyskoczy pdf do pobrania
Dzień dobry!
Świetny artykuł, w końcu wszystko jasno wyjaśnione dla laików takich jak ja 🙂
Mam problem z pobraniem ebooka. Czy jest możliwość otrzymania bezpośredniego linku do materiału albo przesłanie go na maila?
Z góry dziękuję i pozdrawiam
Witaj!
A na czym polega problem? Przed chwilą sprawdziłem i wszystko jest ok. Po podaniu adresu dostaniesz na swoją skrzynkę pocztową wiadomość z prośbą o potwierdzenie, że chcesz ode mnie dostawać wiadomości.
Tam jest przycisk ze zgodą, który należy kliknąć. Jak go klikniesz, otworzy się strona z ebookiem.
Co u Ciebie nie zadziałało?
Pozdrawiam
Michał
Wczoraj i dzisiaj rano nie wyświetlało mi się miejsce na wpisanie adresu mailowego. Teraz już wszystko jest ok, właśnie dostałam materiały.
Widocznie była to kwestia mojego internetu 🙂
Pozdrawiam!
Witam,bardzo proszę o więcej informacji.
Chodzi mi głównie o ZUS i urząd skarbowy.
Jeszcze pytanie odnośnie ubezpieczenia. Ubezpieczalnie nie mogą wystawić ubezpieczenia na firmę skoro nie ma się NIPu i Regonu,czy to można jakoś obejść?
Witam
Mam pytanie o koszty i ich rozliczanie. Zamawiam produkty u producentów i sprzedaję z zyskiem.
1. Na fakturze którą otrzymuję oprócz nazwy towaru jest koszt wysyłki. Czy obie te pozycje mogę wliczyć jako swój koszt?
2. Czy za dokument kosztowy mogę uznać paragon wystawiony przez sprzedawcę?
Cześć Marcin,
odpowiadając:
1. Tak, koszt wysyłki jest Twoim kosztem
2. Nie, tylko faktura z Twoimi danymi. Paragon nie wystarczy
Pozdrawiam
Michał
Paragon wystarczy – proszę zapoznać się bliżej z par. 14 ust. 4 i 5 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26.08.2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. To dotyczy VATowców czyli także działalność nierejestrowaną.
Jeżeli nie mam obowiązku zgłaszania tej działalności bo nie jest działalnością gospodarczą to kto ma prawo mnie kontrolować a konkretnie moją ewidencję przychodów i wydatków.Zgadzam się że od każdej złotówki dochodu muszę zapłacić podatek.Czy mam zgłaszać stratę w PIT-37 i czy ona podlega odliczeniu od innych dochodów.W urzędzie Sk. urzędnik nie wiedział co powiedzieć w tym temacie i ostatecznie orzekł że mogę prowadzić ewidencję dla własnych potrzeb.Ten temat jest sprytnie omijany w we wszystkich różnego rodzaju wyjaśnieniach.A przecież to jest ważne bo nadużycia wiszą w powietrzu. Ja chcę być uczciwy ale jakim prawem mam się bać fiskusa bo np. przyjdzie po usługę z zakupem kontrolowanym i sprawdzi czy wpisałem do książki przychodów.
Wszystkie odpowiedzi masz w ebooku, który możesz pobrać na końcu wpisu 🙂
czy i jak dzialalność nierejestrowa wpływa na zdolność? taka max kwota z dzialalnosci czyli te 1300 zł u mnie i 1300 u meża o ile wiekszy kredyt pozwoli nam wziać?
czy udzielajac korepetycji moge w koszta na koniec roku wrzucic benzyne cala za dojazd do ucznia? czy auto musi byc moje/wspolne z mezem czy tylko meza moze byc?
Działalność nierejestrowaną jest jak najbardziej dochodem. Jednak każdy bank traktuje ją inaczej, więc trzeba się dowiedzieć w konkretnym banku.
Z kosztami benzyny sprawa nie jest prosta, co do zasady w koszty wlicza się tylko 20% ceny zakupu.
Pozdrawiam
Michał
Jestem laikiem, dlatego bardzo dziękuję za klarowny wpis! Już się zapisałam na newsletter i ebooka ? Niestety nie jestem pewna czy w przypadku, który mnie nurtuje, taka forma prawna będzie odpowiednia. Interesuje mnie sprzedaż zdjęć (a właściwie udzielaniem płatnych licencji) przez zagraniczne banki zdjęć (tzw. stocki). W tym przypadku zyski mogą równać się zeru przez wiele miesięcy, a czasem liga wynieść 1000 zł, więc bym się mieściła. Nie wiem też czy w takiej formie w koszty można wrzucić zakup sprzętu?
Hej Iwona,
Z przychodami 1000 zł miesięcznie nadal mieścisz się w ramach limitu. Limit przychodów (nie zysków) to połowa minimalnej pensji, czyli 1300.
Zakupy sprzętu możesz liczyć jako koszty do celu obliczania podatku PIT, natomiast nie będziesz sobie mogła odliczyć VAT-u od tych zakupów.
Pozdrawiam serdecznie
Michał
Witam
Zamierzam sprowadzać trochę rzeczy z ameryki , znalazłem już firmę którą zajmuję się wysyłką do europy z ameryki ale zastanawiam się nad kilkoma rzeczami:
Wszystkie poniższe podpunkty odnoszą się do działalności nierejestrowanej
1.koszt dostawy wlicza się w wartość przesyłki ?
2. Podatek zapłacony w ameryce na towary idzie jakoś odzyskać lub podać to w kosztach coś z tych rzeczy gdy wysyłka jest kierowana do skrytki firmy która zajmuje się wysyłką do europy?
3.W przesyłce będą przedmioty do użytku osobistego i na sprzedaż w 1 paczce, jak takie coś oznaczyć na deklaracji dla urzędu celnego?
4.Zapłacony vat i cło można wliczać w koszty lub jakoś odliczyć to od vatu do zapłaty za sprzedaż?,
5. Urząd celny naliczy vat i cło do całej przesyłki(rzeczy na użytek własny i sprzedaż) to jak to później ewentualnie oddzielić gdy będę chciał uzyskać nadpłacony podatek i cło dla przedmiotów które są na sprzedaż?
Cześć
Sporo tych pytań 🙂
Przede wszystkim zastanów się, czy w ogóle chcesz być VAT-owcem. Od razu podpowiem, że jeżeli tak, to raczej trzeba zarejestrować działalność. O tym czy warto, przeczytasz w tym artykule na blogu.
Jeżeli natomiast nie jesteś VAT-owcem to nie odliczysz VAT od importu. Ale z drugiej strony nie zapłacisz VAT od sprzedaży tutaj na miejscu. Rachunek nie jest oczywisty i musisz to sobie na spokojnie przeliczyć. W skrócie zależy wszystko od tego, czy tutaj w Polsce twoimi klientami są osoby fizyczne czy firmy, które płacą VAT.
Aha, koszty dostawy się wlicza, tj są one również twoim przychodem.
Pozdrawiam
Michał
Hej,
Super artykuł ! Jednak nasuwa mi się pytanie, co w przypadku udzielania korepetycji ? To 1300 to dochód na rękę czy brutto ?
1300 brutto, czyli kwota jaką Ci płaci zleceniodawca. Od tego trzeba odprowadzić podatek dochodowy. I proszę pamiętaj, żeby sprawdzić co o tym sądzi Twój oddział ZUS.
Jeśli mam umowę zlecenie jako copywriter i to zleceniodawca płaci podatek i na moje konto wpływa 1300 pln, to czy to jest ok, czy faktyczna kwota jaką ja otrzymuję powinna wynosić 982 pln (czyli netto na rękę w stosunku do 1300 brutto).
Strasznie niska ta kwota, bo rozumiem że to ma być te 1300 brutto, czyli 982 netto. Ale lepsze to niż nic.
Cześć, czy prowadząc działalność nierejestrowaną, dokonując importu usług zza granicy, mam obowiązek posiadania NIP UE i odprowadzania VAT od importu usług w Polsce?
Tak. To jest zupełnie inna sprawa. Dostajesz wtedy co prawda numer VAT, ale nie jesteś czynnym podatnikiem VAT. Z taką sytuacją masz do czynienia np wtedy, kiedy płacisz za reklamy na Facebooku. Oni nie odprowadzają VAT i Ty masz obowiązek zapłacić ten VAT w Polsce.
Dobry artykuł, w końcu ktoś napisał od razu o ZUS i usługach. Niestety na innych portalach jest propagowana sielanka, że nic nie trzeba.
No cóż, jestem praktykiem.
I dzięki za słowa uznania 🙂
Może warto by było dodać kilka słów o zlecających usługę takim „nierejestrowanym”, właśnie o tym przeczytałem na łamach RP:
https://www.rp.pl/ZUS/309069906-Ulga-na-start-tylko-rejestracja-firmy-uwolni-od-skladek-ZUS.html
„Jeszcze większe problemy mogą mieć osoby fizyczne zamawiające np. korepetycje czy usługę naprawy hydrauliki w domu, gdyż przed opłaceniem składek od wynagrodzenia za taką usługę niezarejestrowanego przedsiębiorcy najpierw powinny siebie zarejestrować w ZUS jako płatnika składek. Zobowiązanego do przetrzymywania dokumentacji rozliczeniowej przez pięć lat.”
Robi się ciekawie, a już chciałem pobawić się w świadczenie usług jako „nierejestrowany”.
Dzień dobry. Chciałabym oferować usługę opieki nad zwierzętami w domu właściciela zwierzęcia w ramach działalności nierejestrowanej, żeby dorobić sobie do pracy na etacie. Czy muszę mieć kasę fiskalną? Jak to się ma do odprowadzania VAT? Przy takiej pracy nie ponosiła bym żadnych kosztów, więc mój przychód byłby dochodem? W przyszłym tygodniu wybieram się do ZUS żeby rozwiać wszelkie wątpliwości, ale po przeczytaniu tego artykułu chcę sobie ciut rozjaśnić sytuację. Pozdrawiam i dziękuję za świetny artykuł.
Witam,
Świetny artykuł, nie mogę znaleźć tylko odpowiedzi na kilka kwestii:
1.koszty dostawy to przychód? też się liczą do limitu 1300zł?
2. Korzystając z tej działalności można sprzedawać rzeczy np na ebay.com?
3. Co w przypadku zwrotu? Jeżeli oddam klientowi pieniądze to mogę odjąć tę sumę od zestawienia miesięcznych przychodów?
Tomek
Hej
Dzięki, bardzo to dla mnie ważne, jeżeli mogę ci pomóc 🙂
A teraz do rzeczy:
1. Tak, liczą się
2. Możesz na ebay, ale już nie na Amazon, bo tam musisz mieć zarejestrowaną działalność
3. Tak, możesz odjąć
Pozdrawiam
Hej,
Super artykuł ! Jednak nasuwa mi się pytanie, co w przypadku udzielania korepetycji ? To 1300 to dochód na rękę czy brutto ?
a jesli koszt dostawy np wysylka paczkomatem liczy sie do przychodu to czy potem moge w rozliczneiu rocznym odjac kwoy na zakup kopert i koszt wysylki paczkomatem odjąć? jak go udokumentowac jesli nie dostaje paragonu/faktury za wysylke paczkomatem?
To są dwie różne sprawy:
– do przychodu (i limitu 1300 zł) się liczy
– do dochodu, czyli tego od czego płacisz podatek dochodowy, już nie. Warunkiem jest oczywiście udokumentowanie kosztu. Z tym nie będzie problemu, bo InPost wystawia faktury w systemie
Świetny artykuł. A czy można w tym samym czasie prowadzić dwie różne działalności nierejestrowane? Tzn. 2 różne pomysły i żeby z każdego z osobna nie przekraczać po 1300zl? Wydaje mi się, że nie ale nigdzie nie znalazłam konkretnej odpowiedzi, więc będę wdzięczna za odpowiedź.
Niestety, nie da rady 🙁 Liczy się suma.
Ale jeżeli np masz męża, to jedna działalność może być na Ciebie, druga na męża.
Pozdrawiam
Michał
Dzien Dobry
Dzieki za materiały.Wzory rachunków juz wydrukowane jak i cały zbiór przydatnych informacji.
Nurtuje mnie jeszcze dwie sprawy,bo przyznam ze sie troche pogubiłem
Chodzi mi mianowicie o:
1 Połowa sredniej krajowej to 1300 zł brutto,w zwiazku tym mam pytanie,Kwota która moge zarobić w działalności nierestrowanej to 1300? czy netto tej kwoty
2 Druga sprawa dotyczy przychodu /zysku
Np jezeli kupuje towar za 60zl sprzedaje go za 100 to zarabiam 40zl .Przychod to 100 zysk to 40 zl i teraz juz sie pogubiłęm czy do tej kwoty 1300 zł wliczam to 100zl czy 40 zl
jeszcze raz dziekuje za materiały
Cześć
Fajnie że pytasz i fajnie, że chce Ci się ruszyć i zacząć coś robić 🙂
Teraz odpowiedzi:
1. 1300 możesz mieć przychodu, czyli tego, co Ci klienci wpłacą. Nie jesteś VATowcem, więc nie rozróżniasz brutto i netto, to jest dla Ciebie to samo.
2. W Twoim przykładzie do limitu 1300 zł wliczasz 100 zł, czyli tyle, za ile sprzedałeś klientowi. Od 40 natomiast liczysz na koniec roku swój podatek.
Mam nadzieję, że pomogłem 🙂
Michał
Michale, bo ja już zgłupiałam. To wtedy jest kwota 1300 zł netto (w sensie do 1300 zł mogę wystawiać faktury i jest to mój faktyczny przychód, bo to jest faktura bez VAT, więc nie ważne czy brutto czy netto). Potwierdź mi proszę albo popraw – mogę wystawić fakturę za usługę w miesiącu Klientowi maksymalnie na kwotę 1300 zł netto (bo bez VAT) ?
Witam , jak to jest z kosztami wysyłki ? Pani ze skarbówki twierdzi , że do ewidencji sprzedaży wpisuje samą kwotę za sprzedany towar – bez kosztów wysyłki (bo to nie jest dochód ).