Nie każda forma działalności gospodarczej to od razu obowiązek rejestracji i płacenia ZUSu. Od niewielkich dochodów zapłacisz tylko 18% podatku i unikniesz formalności. Działalność nierejestrowana (nierejestrowa) jest doskonałym sposobem na sprawdzenie, czy Twój pomysł na biznes ma sens.

Największym możliwym problemem Twojej firmy jest brak klientów. Nie formalności, nie podatki, nie wysokie koszty. Tym, co zabija większość biznesów jest prosty problem: nikt nie potrzebuje tego, co one oferują.

Najlepszym sposobem na sprawdzenie, czy Twój pomysł na biznes ma sens, jest – spróbować sprzedawać. Czyli stworzyć produkt w jego minimalnej wersji (tak zwany Minimum Viable Product – więcej pisałem o nim tutaj) i wystawić na sprzedaż. Nie wystarczy popytać znajomych, czy produkt im się podoba. Mogą mówić, że się podoba, a i tak nie kupić.

Najlepszą metodą przetestowania Twojego pomysłu na fizyczny produkt jest:

 • stworzyć kilka sztuk
 • zrobić baaaardzo fajne zdjęcia (ten punkt jest kluczowy)
 • wystawić na Facebooku, Instagramie czy zrobić prosty sklep internetowy
 • zainwestować kilka złociszy w reklamy, żeby trochę osób zobaczyło Twój produkt.

Jeżeli kilka osób kliknie Kup Teraz i realnie zapłaci – wtedy masz twardy dowód, że warto drążyć dalej.

A co z formalnościami?

Otóż to. Nie musisz wtedy wcale rejestrować działalności w urzędzie skarbowym, ZUSie i CEIDG (to jest taki rejestr przedsiębiorców).

Tak przy okazji: napisałem książkę. Jeżeli masz więcej niż 10.000 zł oszczędności, jej przeczytanie Ci się opłaci

Majątek jak skała. Jedyna książka o tym, jak w praktyce ochronić swoje oszczędności przed inflacją. Same konkrety. Bez ściemy

Jeżeli Twoje przychody nie przekroczą 1050 złotych miesięcznie (oblicza się to jako połowę minimalnego wynagrodzenia), to nie musisz załatwiać praktycznie żadnych formalności.

Prowadzisz wtedy działalność nierejestrowaną.

Małe wyjaśnienie. Urzędowa nazwa to działalność nierejestrowa. Jednak prawie wszyscy używają „nierejestrowana”, więc nie będę szedł pod prąd 🙂

Przede wszystkim, nie musisz w ogóle rejestrować swojej firmy. I to jest najważniejsze. I jeszcze raz najważniejsze.

Dlaczego? Bo wtedy możesz skupić się na tym, czy Twój pomysł w ogóle ma sens. Na produkcie. Na przekazie reklamowym. Na UVP. Na zdjęciach.Formalności możesz zostawić sobie na później, jak już się okaże, że klienci na pewno chcą tego, co im chcesz sprzedać.

Nie każdy pomysł na biznes jest dobry. Jak znaleźć właściwy? Zrobiłem o tym krótki kurs PERFEKCYJNY pomysł na biznes.

Ok. Ale jest kilka rzeczy, które jednak trzeba ogarnąć.

 • Podstawową formalnością jest rejestr przychodów. To nic groźnego, wystarczy dość prosta tabelka. Trzeba w nią wpisywać sprzedaż dla kolejnych klientów.
 • Nie musisz wystawiać faktur, chyba że kupujący Cię o taką fakturę poprosi. Nie jest to nic skomplikowanego, wystarczy prosty dokument w Wordzie z kolejną numeracją.

Żeby sobie ułatwić życie, zapisz się na mój newsletter. W pakiecie powitalnym otrzymasz gotową tabelkę do rejestrowania przychodów i formatkę do wystawienia faktury. I to wystarczy.

Obowiązki przy sprzedaży przez internet

Jeżeli będziesz coś sprzedawać, masz jeszcze kilka obowiązków:

 • Jeżeli sprzedajesz przez internet, Twoi klienci muszą mieć prawo zwrotu towaru przez co najmniej 14 dni (nazywa się to prawem do odstąpienia od umowy).
 • Musisz zapewnić gwarancję, czyli w praktyce naprawę lub wymianę produktu, jeżeli coś w nim nie działa.

Dodam coś od siebie. Te dwie rzeczy powyżej tak naprawdę nie są przykrym obowiązkiem. To Twoi najwięksi sprzymierzeńcy. No bo postaw sie na chwilę w sytuacji kupującego. Nie ma Twojego produktu w rękach. Nie zna Cię. I tak pewnie ma obawy, że uciekniesz z jego pieniędzmi (chociaż to już coraz mniej, bo ludzie przyzwyczajają się do kupowania online). Zaoferowanie zwrotu i gwarancji jest przynajmniej częściowo sposobem na to, żeby zmniejszyć te jego obawy.

Dlatego w Berrolii od razu było dla mnie jasne, że chcę zaoferować znacznie dłuższy okres zwrotu – 90 dni. Podobnie, gwarancję oferujemy w nieograniczonym zakresie. Mogę sobie na to pozwolić, bo sam dokładnie wiem, jak jest robiony produkt i wiem, że nie ma prawa się w nim nic samo zepsuć. Oczywiście, na niektóre rzeczy (np. zawierające elementy elektroniczne) nie da się zaproponować dożywotniej gwarancji. Jednak długi okres gwarancyjny mocno uwiarygodni Cię w oczach klientów. Dlatego warto poszaleć i z gwarancją, i z prawem zwrotu.

 • Berrolia
 • berrolia-luxury
 • berrolia-bezpieczenstwo

A przy okazji... Na tym blogu piszę sporo o zakładaniu firmy. Sam założyłem od zera firmę Berrolia, która robi wypasione samochodowe uchwyty na telefon.

Reszta formalności

Mam dla Ciebie dobrą wiadomość. Jeżeli prowadzisz działalność nierejestrową, to nie dotyczy Cię też większość pozostałych formalności.

Działalność nierejestrowana a VAT

Raczej nie będziesz płatnikiem VAT, bo przy tak małych przychodach automatycznie korzystasz ze zwolnienia. Zwolnienie to nazywa się podmiotowe i dotyczy wszystkich firm, które w ciągu roku mają przychody mniejsze niż 200.000 zł. Oczywiście możesz z tego zwolnienia zrezygnować i zarejestrować się jako płatnik VAT. Ale nie warto. Nie warto przede wszystkim dlatego, żeby nie tracić z oczu Twojego celu – przetestowania pomysłu na biznes na żywych, płacących klientach. Jeżeli zaczniesz się bawić w VATy i różne takie inne historie, to część energii puszczasz nie tam, gdzie jest ona najbardziej potrzebna.

Są pewne wyjątki. Z zasady podatek ten dotyczy kilku rodzajów działalności i w tych przypadkach – sorry – trzeba się zarejestrować jako płatnik VAT. Są to:

 • usługi doradcze,
 • usługi prawne,
 • usługi jubilerskie,
 • sprzedaż wszystkiego, co jest objęte akcyzą, czyli papierosów, alkoholu, benzyny i jeszcze kilku nietypowych rzeczy.

Jeżeli chcesz sprzedawać kolczyki z modeliny albo śmieszne figurki z miedzi, to nie przejmuj się – nie świadczysz jeszcze usług jubilerskich i nie podlegasz VAT. (Marta, pozdrawiam :))Schody zaczynają się, kiedy używasz kamieni albo metali szlachetnych. Według różnych interpretacji, VAT Cię wtedy obowiązuje. Po szczegóły najlepiej zadzwonić na Krajową Informację Podatkową (22 330 03 30). Serio. Ludzie, którzy tam pracują, naprawdę wiedzą, co robią i mam z nimi prawie same dobre doświadczenia.

Księgowość

Jeżeli ogarniasz wypełnianie zwykłego PIT-u, to nie potrzebujesz księgowej. Kropka.

I to też jest bardzo dobra wiadomość. Uproszczona księgowość kosztuje od 100 zł wzwyż miesięcznie i rodzi kolejne wyzwania: wybranie księgowej, komunikacja, pamiętanie o płatnościach. Lepiej przeznacz ten czas na pracowanie nad swoją ofertą.

Kasa fiskalna

Prowadząc działalność nierejestrowaną nie potrzebujesz też kasy fiskalnej, bo nie przekraczasz limitu 20.000 zł przychodu rocznie. No, chyba, że prowadzisz działalność, dla której kasa jest obowiązkowa. Jest to przede wszystkim:

 • mechanika samochodowa
 • fryzjerstwo
 • gastronomia.

Pełną listę działalności, przy których wymagana jest kasa fiskalna, znajdziesz tutaj.

Podatek dochodowy czyli PIT

Czy dochody z działalności nierejestrowanej podlegają opodatkowaniu? Tak, ale kwoty są tak małe, że raczej Cię nie zabolą.

Tu małe wyjaśnienie. „Przychody” w rozumieniu podatkowym jest to łączna wartość Twojej sprzedaży. Jednak do przychodów nie zalicza się tylko kwot faktycznie wpłaconych przez klientów, ale też kwoty, na które wystawiłeś już fakturę, a za które klienci jeszcze nie zapłacili. Sumuje się obie te pozycje.

Może też się okazać, że podatku w ogóle nie zapłacisz. Dzieje się tak dlatego, że od przychodów możesz odliczyć koszty prowadzenia działalności. Ponieważ na początku zazwyczaj koszty są większe niż przychody, to twój łączny dochód będzie 0. Wtedy podatku nie będzie.

Dochód w rozumieniu podatkowym to z grubsza to samo co zysk. Jest to różnica między przychodami (patrz ramka wyżej) a kosztami. Koszty muszą być udokumentowane fakturami.

Dodatkowym udogodnieniem przy działalności nierejestrowanej jest to, że nie musisz odprowadzać co miesiąc zaliczek na podatek dochodowy. Wysarczy, że rozliczysz przychody i koszty w swojej rocznej deklaracji podatkowej.

Co zrobić przy przekroczeniu limitu przychodów?

Wtedy nie pozostaje Ci nic innego, jak założyć działalność gospodarczą. Ale ma to też dobre strony – świadczy o tym, że Twoja sprzedaż zaczyna się rozkręcać. To bardzo dobrze.

Co wtedy zrobić? To już jest temat na zupełnie inny wpis 🙂

Masz jeszcze jakieś pytania?

Zrobiłem darmowego ebooka, w którym odpowiadam na szereg pytań dotyczących działalności nierejestrowanej, na przykład:

 • Kto i kiedy sprawdza, czy nie przekraczam limitu przychodów?
 • Co mam zrobić, kiedy zbliżam się do limitu przychodów w działalności nierejestrowanej?
 • Czy kiedy przekroczę limit, to z automatu staję się przedsiębiorcą? Co wtedy robić i czy mogę się jakoś ratować?
 • Jaka obowiązuje mnie deklaracja PIT i jak obliczyć podatek?
 • Słyszałem, że kwoty mogą być netto albo brutto. O co chodzi i jak to się ma do działalności nierejestrowej?

Żeby poznać odpowiedzi na te pytania, zapisz się poniżej na mój newsletter. Po potwierdzeniu, że chcesz odbierać ode mnie wiadomości, dostaniesz:

 • darmowego e-booka z odpowiedziami na wszystkie te pytania
 • zaktualizowany wzór rejestru sprzedaży, który musisz prowadzić przy działalności nierejestrowanej
 • wzór rachunku obowiązujący przy działalności nierejestrowanej.

[mailerlite_form form_id=16]

A przy okazji…

[mailerlite_form form_id=8]