Planujesz swój pierwszy biznes? Warto w pierwszym podejściu spróbować coś, co nie wymaga dużej inwestycji, ale jednocześnie da dostęp do dużej bazy klientów i pozwoli się rozwijać. Taki właśnie jest biznes oparty o platformę Amazon.

Własny biznes to między innymi:

 • większa niezależność
 • perspektywa znacznie większych pieniędzy
 • „druga noga” twoich dochodów, kiedy pracujesz na etacie.

Szczególnie w tym ostatnim przypadku dodatkowe źródło dochodu pozwoli ci mniej przejmować się zawirowaniami w pracy i uniezależnić się od kaprysów pracodawcy. Powinno ono przy tym pozwalać na pracę po godzinach tak, żeby nie trzeba było od razu rezygnować z podstawowego etatu.

… a jeżeli nie chce ci się czytać, tu jest wersja wideo:

Handel na Amazon w Polsce

Od jakiegoś czasu jest już możliwość sprzedawania na platformach Amazon, kiedy mieszkasz i pracujesz w Polsce. Jeżeli masz zarejestrowaną polską działalność gospodarczą, masz dostęp do krajowych platform dla pięciu krajów europejskich:

W praktyce to znaczy, że kiedy sprzedajesz na Amazon, masz w swojej bazie klientów ok 500 mln osób z całej Unii Europejskiej.

Tak przy okazji: napisałem książkę. Jeżeli masz więcej niż 10.000 zł oszczędności, jej przeczytanie Ci się opłaci

Majątek jak skała. Jedyna książka o tym, jak w praktyce ochronić swoje oszczędności przed inflacją. Same konkrety. Bez ściemy

Warto wiedzieć, że rynek e-commerce wygląda trochę inaczej w Polsce, a inaczej w pozostałej części Europy. U nas klienci szukają produktów przez Google, a w drugiej kolejności przez Allegro. W krajach „zachodniej” UE Amazon niedawno prześcignął Google jeśli chodzi o wyszukiwanie produktów. Inaczej mówiąc, jeżeli przeciętny Niemiec szuka ekspresu do kawy, to w pierwszej kolejności zajrzy na Amazon.de.

Teraz jeżeli założysz konto sprzedawcy na Amazon.pl, od razu masz dostęp do wystawiania ofert na wszystkich 5 europejskich portalach Amazona.

Sprzedawanie przez Amazon – pierwsze kroki

Jeżeli chcesz sprzedawać produkty przez Amazon, niestety musisz mieć zarejestrowaną działalność gospodarczą.

Zwykle namawiam osoby, które dopiero zaczynają przygodę z biznesem, do skorzystania z zalet działalności nierejestrowanej. Przy niewielkiej skali sprzedaży pozwala ona na przetestowanie pomysłu na biznes i zaczęcie przy prawie zerowych kosztach.

Nie każdy pomysł na biznes jest dobry. Jak znaleźć właściwy? Zrobiłem o tym krótki kurs PERFEKCYJNY pomysł na biznes.

Jednak Amazon nie jest portalem ogłoszeniowym, jak Allegro. Jest sklepem – i jako sklep bardzo poważnie traktuje interesy kupujących. Dlatego zanim założysz konto sprzedawcy, musisz najpierw mieć zarejestrowaną działalność. W Polsce najłatwiej założyć dwa rodzaj firm:

 • działalność jednoosobową
 • spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

Zdecydowanie na początek namawiam cię do tej pierwszej – jest znacznie prostsza i tańsza w obsłudze. Napisałem niedawno serię artykułów o tym, jak to szczegółowo zrobić.

Następnie na tej stronie zakładasz konto sprzedawcy.

Co sprzedawać na Amazon?

Na początek najważniejszym źródłem produktów jest Alibaba, Aliexpress i Banggood. Znajdziesz tam setki tysięcy produktów, których cena jest często 5-10 razy niższa niż ceny sklepowe w Europie.

Czy to znaczy, że każdym produktem warto handlować? Oczywiście nie. Na niektóre nie ma popytu, a na innych nie da się dobrze zarobić. W wybraniu tych najlepszych pomogą ci dodatkowe narzędzia, takie jak

 • Berrolia
 • berrolia-luxury
 • berrolia-bezpieczenstwo

A przy okazji... Na tym blogu piszę sporo o zakładaniu firmy. Sam założyłem od zera firmę Berrolia, która robi wypasione samochodowe uchwyty na telefon.

W każdym z nich możesz założyć bezpłatne konto, które pozwoli ci sprawdzić i porównać ich możliwości. Przy ich pomocy możesz dla każdego produktu zbadać:

 • wielkość sprzedaży na Amazonie,
 • marże i zyski
 • ofertę konkurencji
 • w niektórych przypadkach również koszt pozyskania.

Oczywiście tam, gdzie pozyskanie produktów jest łatwe, konkurencja również jest duża. Wtedy odpowiednie zyski wypracujesz, wykorzystując efekt skali. O ile nie zarobisz wiele, sprzedając 10 sztuk miesięcznie przy zarobku 2 euro na sztuce, to przy 200 sztukach miesięcznie sprawa zaczyna już wyglądać inaczej.

Polskie produkty na Amazonie

Lepszym źródłem produktów, którymi możesz handlować, są polskie firmy. Zdziwisz się, jak wielu jest w Polsce producentów robiących wyjątkowe, niepowtarzalne produkty. Często są to małe firmy rodzinne o nieco rzemieślniczym charakterze.

Znam przykłady handlowców, którzy w ten sposób oferują

 • meble i elementy wyposażenia wnętrz
 • rzemieślnicze zestawy szachów i innych gier
 • obuwie
 • pościel
 • designerską biżuterię.

Znaczna część polskich producentów ma słabo ogarnięty dział handlowy, albo nie ma go w ogóle. Wtedy możesz na Amazonie zaoferować produkty, których będziesz jedynym sprzedawcą. Ich jakość jest często znacznie lepsza niż ich chińskich odpowiedników, a będąc jedynym sprzedawcą, możesz osiągnąć znacznie lepsze marże.

Oczywiście docelowo warto zacząć robić swój produkt. Jest to znacznie łatwiejsze niż myślisz, jeżeli możesz posiłkować się lokalnymi podwykonawcami.

Sam jestem tego przykładem. Nie miałem żadnego wcześniejszego doświadczenia w projektowaniu i produkcji, a pomimo to udało mi się stworzyć swój własny produkt, który oferuję już od ponad 4 lat. Łączne przychody z jego sprzedaży przekroczyły właśnie 1 milion złotych. O kulisach jego tworzenia i produkcji opowiadam szczegółowo w tej serii wpisów.

Co warto wiedzieć o sprzedawaniu na Amazon?

Amazon, jak każda branża, wymaga pewnej wiedzy. Znajomość kilku trików ułatwi ci start i pozwoli na uniknięcie kosztownych pomyłek.

Logistyka i FBA

Okazuje się, że wcale nie ma potrzeby utrzymywania własnego magazynu, zwłaszcza kiedy dopiero zaczynasz i masz mało miejsca u siebie w mieszkaniu.

Amazon oferuje usługę o nazwie Fulfilment By Amazon, czyli FBA. Polega ona na tym, że

 • gotowe produkty, spakowane i odpowiednio oznaczone, wysyłasz do magazynu Amazona – i tam sobie spokojnie leżą
 • kiedy przychodzi zamówienie, pracownicy giganta wysyłają paczkę bezpośrednio do odbiorcy
 • ty odbierasz wyłącznie płatność i nie martwisz się ewentualnymi zwrotami – te też są załatwiane przez magazyn Amazona.

Rozwiązuje to między innymi kwestię urlopu i wakacji – twoje zamówienia są wysyłane również wtedy, gdy fizycznie nie możesz się nimi zająć.

Co z językami obcymi?

Tu mam dla ciebie dobrą i złą wiadomość. Zła jest taka, że bez praktycznej znajomości angielskiego będzie ciężko. Cała komunikacja z Amazonem odbywa się, póki co, po angielsku.

Jednak jest i dobra wiadomość. Nie musisz koniecznie znać wszystkich pozostałych języków. Usługi tłumaczenia online są szybkie i niedrogie, więc poradzisz sobie nawet wtedy, kiedy nie mówisz po niemiecku czy francusku.

 • Do tłumaczenia opisów produktów polecam skorzystanie z płatnych tłumaczeń robionych przez ludzi. Zapłacisz około 15-20 gr za słowo, ale warto zainwestować tam, gdzie od jakości opisu zależy zdobycie klienta. Przykładowe usługi to Gengo, Berlingo oraz TurboTłumaczenia.
 • Do bieżącej korespondencji z klientami całkowicie wystarczy darmowa usługa DeepL. W Berrolii używamy jej na codzień i jest znacznie lepsza od popularnego Google Translate.

Czas życia towaru

„Czas życia” towaru na Amazonie to okres, w którym produkt jest modny i można na nim dobrze zarobić. Trzeba się niestety przyzwyczaić, że czas życia przeciętnego towaru na Amazonie to zaledwie pół roku.

Od tej reguły są wyjątki, bo czasem może to być zaledwie kilka miesięcy, a czasem nawet ponad rok. Jednak kiedy zaczynasz, musisz liczyć się z tym, że handel na Amazon to nieustanne sprawdzanie nowych produktów i wyłapywanie tych, które mają potencjał wzrostu. Nie ma co nastawiać się, że produkt, który pozwoli ci zarobić w roku 2020 będzie nadal przynosił kokosy w 2021.

Inaczej – handel to nieustanny ruch – twój i konkurencji. Działaj tak, żeby twój był szybszy.

Kroki do handlu na Amazonie

Co więc zrobić, żeby rozpocząć handel na europejskim Amazonie?

Krok 1. Zakładasz działalność, najlepiej w formie jednoosobowej działalności gospodarczej. Tutaj opisuję szczegółowo, jak to zrobić.

Krok 2. Rejestrujesz tutaj konto sprzedawcy

Krok 3. Wyszukujesz produkty, które zapewnią ci największy zysk, obliczany jako marża pomnożona przez miesięczną sprzedaż.

Krok 4. Kupujesz testową partię produktów. W praktyce warto, żeby to były maksymalnie 2-3 sztuki. Dlaczego tak mało? Bo nigdy do ostatniej chwili nie wiesz, co się sprzeda. Lepiej chwilę nie mieć co sprzedawać, niż utopić pieniądze w towarze, z którym nie masz co zrobić.

Krok 5. Przygotowujesz opisy produktów, zdjęcia i wystawiasz oferty.

Od tego momentu wszystko jest już kwestią marketingu. Czasem nawet niewielkie zmiany ceny, tytułu czy opisu mogą dać zadziwiające wyniki.

Najważniejsze – działaj!

Są ludzie, którzy długo planują i w końcu nic nie robią. Odkładanie na później jest jednym największych problemów każdego i każdej z nas.

Handel na Amazon jest doskonały jako pierwszy pomysł na biznes przede wszystkim dlatego, że każdy go może zacząć z dnia na dzień. Czy jest łatwy? Dość łatwo jest coś sprzedać, ale uczynienie z niego stałego źródła dochodów już takie łatwe nie jest – ze względu na konkurencję.

Jednak jeżeli myślisz od dawna o swoim pomyśle na biznes, ale jeszcze nic się nie wydarzyło, to zdecydowanie polecam właśnie handel na Amazon. Przy minimalnych nakładach zaczniesz prowadzenie swojej pierwszej firmy.

A jak już zaczniesz, to zobaczysz, że inne biznesy przyjdą same. Będzie tak, bo będziesz już mieć nastawienie przedsiębiorcy, czyli kogoś, kto sam wyszukuje okazje, a nie biernie czeka, aż pracodawca przeleje co miesiąc pensję.