Rzemiosło nie kojarzy się u nas najlepiej. Raczej z pijanym szewcem, niż z wysoką jakością. Jednak równocześnie wiele osób jest zmęczonych masowymi produktami z Chin. Szukają czegoś więcej, co powoduje, że jest coraz większy popyt na solidne produkty, wytwarzane ręcznie w małych seriach. Sam prowadzę biznes w oparciu o taki właśnie model. Ma on kilka zalet jako pomysł na pierwszą firmę. Poza tym ma on w Polsce bardzo dobre warunki do tego, żeby przynieść zysk.
Rozejrzyj się wokół siebie. Otacza Cię mnóstwo przedmiotów. Ile z tych rzeczy powstało w Chinach? Pewnie wszystkie, lub przynajmniej 90%. Składa się na to wiele przyczyn: niższe koszty produkcji, doświadczenie zdobyte w ciągu ostatnich trzydziestu lat. Czy wiedziałeś, że na przykład nie da się już w tej chwili wyprodukować plastikowej lalki nigdzie poza Chinami? Kiedyś było na świecie wiele fabryk robiących plastikowe lalki. Jednak różnice kosztów były tak ogromne, że wszyscy przenieśli swoje fabryki na Daleki Wschód. Ostatni specjaliści dawno przeszli na emeryturę i teraz już nigdzie poza Chinami nie ma osób, które wiedziałyby jak wyprodukować dobrą jakościowo plastikową lalkę. To tylko jeden przykład.
Ale jednak są gdzieś na świecie pozytywnie zakręceni szaleńcy, którzy postanowili produkować rzeczy na miejscu. Okazuje się, że w Polsce też kilku się znalazło. Wynika to stąd, że w Polsce są jeszcze ludzie, którzy się znają na ich produkowaniu. I że ich praca nie kosztuje majątku. Poza tym mamy długie tradycje dobrego designu, które przetrwały PRL.
Nie zbudujemy pewnie rakiet kosmicznych. W IT też pewnie zawsze będziemy średniakami, bo jednak nie da się pobić ogromnej masy specjalistów z Krzemowej Doliny. Jeśli chodzi o wydobycie węgla – tu chyba lepiej, żeby Polska nie przodowała 🙂
Ale Polska może mieć mocną pozycję, jeśli chodzi o produkcję dobrych jakościowo rzeczy kategorii „niższe premium”. Inaczej określa się je jako produkty luksusowe poziomu podstawowego (entry-level luxury goods). Nie jest to jeszcze poziom Rolexa ani Bentleya, ale produkty te:
- są z materiałów lepszych niż większość produktów z marketu
- wyróżniają się designem
- pozwalają użytkownikowi poczuć, że to co kupił ma swoją historię i zostało zrobione przez realnego człowieka
- nadal są w cenowym zasięgu Kowalskiego (chociaż nie każdy Kowalski to zaraz kupi).
Taki rodzaj działalności jest szczególnie dobrym pomysłem na biznes dla tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z własną firmą. Jest to spowodowane przez kilka cech:
- Z reguły nie wymaga dużych nakładów na początek. Można zrobić 5-10 sztuk bez większego problemu. Odróżnia to rzemiosło od produkcji wielkoseryjnej, gdzie co prawda koszt jednej sztuki jest niski, ale sama forma wtryskowa to wydatek rzędu 20-30 tysięcy.
- Takie podejście pozwala zbudować historię wokół produktu. Możesz zrobić zdjęcia zakładu, w którym zlecasz produkcję, ludzi którzy Twój produkt wykonują, pierwszych użytkowników. Rzemiosło jest wymarzonym polem do pokazywania się w mediach społecznościowych, z Instagramem na czele.
- Swoje produkty możesz niemal od razu wysyłać w cały świat. Jeżeli sprzedajesz usługi, jesteś ograniczony niemal zawsze na początku do Polski. Dobry produkt rzemieślniczy jest natomiast do sprzedania na całym świecie, kupi go zarówno Niemiec, jak i Japończyk. Oznacza to, że korzystasz na różnicy ekonomicznej: produkujesz w kraju (trochę) biedniejszym, gdzie koszty pracy są niższe, a sprzedajesz w krajach bogatszych, gdzie wydanie 50 czy 100 euro nie stanowi większego problemu.
Postanowiłem stworzyć listę Hakerów Rzemiosła. Ludzi i firm, które pokazują, że w Polsce się da. Gorąco zachęcam do przysyłania mi w jakiejkolwiek formie (na Facebooku, w komentarzu, na maila michal@zarabianienasniadanie.pl) propozycji innych tego rodzaju producentów.
Tak przy okazji: napisałem książkę. Jeżeli masz więcej niż 10.000 zł oszczędności, jej przeczytanie Ci się opłaci
Majątek jak skała. Jedyna książka o tym, jak w praktyce ochronić swoje oszczędności przed inflacją. Same konkrety. Bez ściemy
Chciałbym, żeby ta lista stanowiła inspirację dla tych z Was, którzy noszą w głowie pomysł na produkt, ale nie wiedzą, jak zacząć. Nie każdy z tych produktów da się łatwo i tanio stworzyć. Niektóre z nich wymagają sporych nakładów. Jednak do znacznej części z nich wkład potrzebny do wyprodukowania pierwszej serii nie jest większy niż 10 tysięcy złotych. Może warto spróbować, niż całe lata żałować, że nie dałeś sobie tej szansy?
lista hakerów adekwatna
Witam interesujące wpisy na blogu. Czy można prosić o ta listę hakeròw rzemiosła bo jak wchodze na linka z listą to sie nie pokazuje? Pozdrawiam